10 °C

Kuyumcuya mevzuat şart!

Kredi kartına taksitle satışların yasaklanması ve dolardaki yükselişin etkisiyle 2018'de satışları yüzde 50 daralan kuyumcuların gözü kulağı, kredi kartına taksit yasağının kalkması konusunda Ankara'dan gelecek müjdede. (Jülide Yiğittürk Gürdamar)

Kuyumcuya mevzuat şart!

JÜLİDE YİĞİTTÜRK GÜRDAMAR

2018'de kurdaki yükseliş ve kredi kartına taksitle satışların yasaklanması ile satışları %50 daralan kuyumcular, sektöre çeki düzen verilmesini talep ediyor.

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Atayık, kuyumculuk sektöründe 40 bin mağazanın ve 300 bin çalışanın olduğuna değinerek, ihracatta İtalya'dan sonra sektörün dünyada ikinci, üretimde ise Çin ve Hindistan'dan sonra da dünyada üçüncü sırada yer aldıklarını söyledi. Atayık, "Dünyada marka olmuş sektörün devlet tarafından stratejik bir sektör olarak tanınması ve teşvik edilmesi gerekiyor" dedi. Öncelikli olarak satışların arttığı 14 Şubat Sevgililer Günü öncesinde kuyumculukta taksitli satışların yeniden başlatılmasını talep ettiklerini söyleyen Atayık, 12 milyar dolarlık işlem hacmi olan sektörün sorunları ve çözümleri konusunda DÜNYA'YA açıklamalarda bulundu.

Taksit yasağı kayıt dışına itiyor: 2018 yılı ağustos ayında altın alışverişinde taksit tamamen kaldırıldı. Dolardaki yükseliş ve taksit sınırlaması ile sektörde perakende satışlarda yüzde 50'ye varan çok ciddi bir daralma oldu. Bu üretimi etkilediği gibi sektörde işten çıkarmalar başladı. Bu uygulamanın doğru olmadığını düşünüyoruz. Tekstil, seyahat, cep telefonlarına vs. taksit yapılabiliyor. Ama kuyumculukta yapılamıyor. Bu sektörü kayıt dışına itiyor. Mesela son 10 yılda 144 milyon adet cep telefonu ithal etmişiz, bu telefonlar şimdi çöp. Altın ise her zaman kazandıran bir enstrüman. Kimse altın almaktan çekinmesin, bu ülkemizde kalan bir değer. Geleneğimizde, alışkanlıklarımızda var altın; ev alırken, düğün yapılırken... Hem ekonomiye, hem ülkeye katkı sağlıyor. Altına erişim kolaylaştırılmalı. Vatandaş kuyum alışverişlerinde nakit parayı üzerinde taşıyarak mağazaya gidemez, güvenlik açısından. Ne yapacak peki bu insanlar? İnsanlarımız kriz geldiğinde önce lüks tüketim diye altın alımından vazgeçiyor, kriz bittiğinde de en son bize geliyor. Biz 6-9 ay taksit getirilmesini istiyoruz. Bu sektörün önünü açar ve sektörü canlandırır. Özellikle satışların arttığı 14 Şubat Sevgililer günü öncesinde düzenlemenin yapılmasını talep ediyoruz. Ankara ile görüşmelerimiz sürüyor.

Kurdaki yükseliş vurdu: 2018 yılında sektörü etkilen bir başka faktör de kurdaki yükseliş oldu. Kuyumculuk sektöründe istikrar çok önemli. Vatandaş artık 10 gramlık bilezik yerine 5 gramlık içi boş bilezik alıyor. Gramlar çok düştü. Sektörü desteklememiz gerekiyor.

Yabancı, altınla alışveriş yapabilmeli: Dubai ve Hindistan'da uygulanan altın ile alışverişin bizde de uygulanmasını istiyoruz. Özellikle yüklü altına sahip, Balkanlar, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetler'den gelen turistlerin Türkiye'de altın bozdurarak alışveriş yapmasının önü açılmalı. Dubai ve Hindistan'da turist ülkeye girerken devletin belirlediği miktara kadar elindeki altını deklare ederek döviz veya kuyumcularda bozdurabiliyor. Bununla da istediği alışverişi yapabiliyor. Biz bunun Türkiye'de de uygulanmasını istiyoruz. Biz de Türkiye'de 2 kiloya kadar getirdiği altını deklare ederek, serbest alışveriş yapılmasını istiyoruz. Bu bizim ihracatımızı 2-3 kat artırır.

Vergi sistemi değişmeli: Kuyumcuların en büyük sıkıntılarından biri de altın esaslı muhasebe sistemi olmaması. Sektörde yeniden değerleme çıkması lazım. Mesela, geçen sene 50 kilo altını olan mağazanın bu seneki elindeki altın değeri 150 milyar liradan 280 milyar liraya çıktı. Devlet diyor ki servetin arttı, bunun vergisini vereceksin. Enflasyonun üzerinde artış olduğu için sıkıntıya giriyoruz. Vergi anlayışında servetten vergi alınmaz. Bu sistem yanlış.

Uygulama geliyor: Kuyumculuk sektöründe altın fiyatlarının istikrarlı olması da çok önemli. Biz bu anlamda bir çalışma yapıyoruz. Cep telefonlarına bizim uygulamamızı indiren vatandaşımız, kuyumcu ile aynı fiyatı alacak. Farklı fiyatlar olmayacak. Biz bu uygulamayı bu ay içerisinde çıkartacağız.

Kuyumculuk sektörüne standart getirilmeli: Kuyumculuk sektörünün en büyük sıkıntılardan biri de tefecilik. Bu anlamda sektöre bir standart getirilmesi lazım, bir kanunumuz yok. İsteyen istediği yerde mağaza açabiliyor. Ama eczacı, kuaför yetki belgesi almak zorunda. Kuyumcular odasının mağaza açılış izni konusunda yetkili kılınması gerekiyor. Çok kötü lokasyonlarda mağazalar açılıyor. Bu da hiç güvenli değil. Ayrıca açma ve kapama saatleri konusunda da titiz davranılmıyor. Bu konularda bir standart belirlenmesi lazım. Uyulmadığında bir ceza yok, biz de odaya yetki verilmesini istiyoruz. Bu işte ehil olanlar, sertifikasını alanlar bu işi yapmalı. Ayrıca belki de sermaye şartı getirilmeli.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap