4 °C

Mersin 11. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı açıldı

90 katılımcı firmanın 150 markasını sektör temsilcileriyle buluşturduğu fuar 31 Ocak Pazar gününe kadar açık kalacak.

Mersin 11. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı açıldı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), Forum Fuarcılık, Mersin Valiliği ve Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle düzenlenen Mersin 11. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı açıldı. 

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, dünya ekonomisinde ciddi bir değişim yaşandığını ve bu değişimin tarım, gıda ve hayvancılık sektörünü ulusal güvenlik meselesi haline getirdiğini belirtti. 

Bu alandaki gelişimin tüm dünyada üç payandası bulunduğunu ifade eden Aşut, bunlardan birinin kamu ayağı, diğerinin üretici ve son ayağının da yerel yönetimler olduğunu, bir ayağın dahi eksik olması halinde yeterli gelişimin beklenemeyeceğini ifade etti. Aşut, "Kamu anlamında son yıllarda olumlu gelişmeler, dönüşümler görülüyor. Gelişmeler güzel ancak yetmiyor. Özellikle yüksek teknolojili üretimin, katma değerin, yenilikçiliğin ve markalaşmanın temeli olan Tarım-Gıda Teknoparkı girişimlerimize devletin daha çok sahip çıkmasını, kamunun, ulusal anlamda yaratmak istediğimiz yüksek teknolojili üretim vizyonunu daha çok sahiplenmesini bekliyoruz. Tarım gıdada ihracatın ve katma değerin artmasının nedenlerinin iyi anlaşılması gerekiyor. Yükselen pazarlara neden ulaşılamadığının iyi sorgulanması gerekiyor. Özel sektör anlamında ise üreticilerin yeni üretim sistemlerini uygulamaları çok önemli. Ancak bundan daha önemli olan şey ise, tarım, gıda ve hayvancılık sektöründeki girişimcilerimizin bu dönüşüme ayak uydurabilecek bir mantaliteye yükseltilmesidir" diye konuştu.

Aşut, sektörün yeni bir girişimci profiline ihtiyacının olduğunu belirterek, bunun çözümünün eğitimden geçtiğini, ayrıca kamu teşvik ve desteklerinin yeni tarım girişimcisini ortaya çıkartmak anlamında kullanılması halinde daha verimli bir sonuç alınabileceğini ifade etti. 

Polonya'nın Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Konrad Zablocki de Türkiye ve Polonya ilişkilerinin hem ticaret hem de politik anlamda her geçen gün geliştiğini ve iki ülke ithalat ve ihracatının benzer oranlarda gelişme gösterdiğini belirtti. 

Türkiye ve Polonya arasındaki ticaretin iki yıl içerisinde artış gösterdiğini anlatan Zablocki, "İki yıl içinde ticaret yaklaşık 1 milyar dolarlık artış gösterdi. Bu artış tek yönlü değil. Polonya jeopolitik konumuyla tüm kapılarını Türkiye'ye açmıştır ve her alanda bu tutumunu sürdürmeye devam edecektir" diye konuştu. 

Konuşmaların ardından 5 bin 800 metrekare alanda, 90 katılımcı firmanın 150 markasını sektör temsilcileriyle buluşturduğu fuarın açılışı gerçekleştirildi. Polonya Büyükelçiliği de kendi ülkesinin ürünlerini tanıtan bir stant açtı.

Açılışa, Mersin Vali Yardımcısı Cezmi Türk Göçer, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Özgür Sanal, Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç, Mersin Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kadir Çiftepala ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Fuar, 31 Ocak Pazar gününe kadar açık kalacak.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.