14 °C

”Mevduatta limit artışını sınırsız düşünmüyoruz”

Başbakan Erdoğan, Mevduatta limitin arttırılması konusunda rakamın belli olmadığını belirtti

”Mevduatta limit artışını sınırsız düşünmüyoruz”

 

YENİ DELHİ - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "(Mevduatta limitin arttırılması konusu) O da bu işin içerisinde var ama rakamı belli değil. Sınırsız düşünmüyoruz" dedi. Erdoğan, Hindistan'da Türk Büyükelçiliğinin ek binasının açılış töreninin ardından gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı. Erdoğan, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in İmralı'ya başka mahkumların da yerleştirileceği yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine, "Mehmet Ali Bey'le görüşmedim. Şu anda ne dedi tam bilmediğim için cevap vermem doğru olmaz" dedi.

Bir gazetecinin "Ekonomik paket çok büyük bir heyecan yarattı, piyasaları olumlu etkiledi" şeklindeki sözlerine üzerine de Erdoğan, "Arkadaşlarımı bu konuda görevlendirdim, çalışma yapıyorlar. Gerek G-20 Zirvesinden çıkan deklarasyon çerçevesi içerisinde gerekse bizim bakış açımızı içeren bir çalışma... Bu çalışmanın hazırlıklarını yapıyorlar. Döner dönmez tekrar oturacağız, değerlendireceğiz, ona göre ne gibi adımlar atabiliriz veya atacağız? Bunları karar bağlayacağız. Varlıkların Türkiye'ye getirilmesi konusundaki yasayı Cumhurbaşkanımız onayladı. Bakalım ondan ne gibi netice elde edeceğiz? Bu bir anlık bir olay değil. Bu çalışmayla birlikte gerek reel sektör gerek finans sektörü, dayanışma içerisine girmemiz halinde inanıyorum ki bu süreci çok daha az hasarlı atlatabiliriz"diye yanıtladı.

"Mevduatta güvence ve limit yükselme konusunda bir yetki alındığının" hatırlatılmasa üzerine de Erdoğan, "O da bu işin içerisinde var ama rakam belli değil" diye konuştu. "Limitsiz mi olacak?" sorusu üzerine de Erdoğan, "Sınırsız düşünmüyoruz" karşılığını verdi.

"Hedef 6 milyar dolar"

Erdoğan, Türkiye'nin Yeni Delhi Büyükelçiliğinin ek binasının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Hindistan'da her alanda girişimci olmanın ve bir temsil görevini yerine getirmenin onur olduğunu söyledi. Erdoğan, Yeni Delhi'de yaşayan vatandaşlara da seslenerek, bu vatandaşların Türkiye ile Hindistan arasında ilişkilerin geliştirilmesinde bir köprü görevi gördüğünü söyledi. Türkiye ile Hindistan arasında bugün dış ticaretin üç milyar doların üzerine çıkacağını ifade eden Erdoğan, "Hedef, 2010 yılında Türkiye ile Hindistan arasındaki dış ticaret hacmini 6 milyar dolara ulaştırmaktır" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.