13 °C

Moody's TOKİ'nin kredi notunu yükseltti

İşlem sonucunda tespit edilen derecelendirmeler, Türkiye'nin ülke derecelendirmesine uygun olarak yatırım seviyesine çıktı.

Moody's TOKİ'nin kredi notunu yükseltti

ANKARA - Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) küresel ve ulusal ölçekli notunu yükseltti.

Moody's Investors Service, 17 Mayıs'ta TOKİ'nin küresel ve ulusal ölçekli ihraççı kuruluş derecelendirmesini "Ba1/A1.tr"den "Baa3/Aa3.tr"ye yükseltti. Bu işlem, Türk Hükümetinin tahvil derecelendirmesinin "Ba1"den "Baa3"e yükseltilmesiyle gerçekleştirildi.
İşlem sonucunda tespit edilen derecelendirmeler, Türkiye'nin ülke derecelendirmesine uygun olarak yatırım seviyesine çıktı. Bu kredi notlarının görünümü "durağan" olarak belirlendi.
Moody's, TOKİ'nin merkezi hükümetten aldığı yetkiyle hareket eden bir kamu kuruluşu olarak kamusal statüsüne, hükümetin konut ve şehircilik politikalarının uygulamasındaki stratejik rolüne dikkati çekti.
Uluslararası derecelendirme kuruluşu ayrıca İdarenin "Baa3/Aa3.tr" notunun aynı zamanda düzgün satış performansı ile mevcut finansal durumunu yansıttığını ve yatırım programının uygulanmasındaki başarısının önemli olduğunu kaydetti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap