Muhasebecilerin tarifeleri belirlendi

Defter tutma ücretleri, firmanın bulunduğu il, çalıştırılan işçi sayısı, defterin türü ve sektörler dikkate alınarak 47 lira ile 525 lira arasında değişen tutarlarda uygulanacak

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Serbest muhasebeci mali müşavir ve yeminli mali müşavirlerinin 2016 yılında uygulayacakları asgari ücret tarifesi yeniden belirlendi.  

Maliye Bakanlığının, "2016 Yılı Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Asgari Ücret Tarifesi"ne ilişkin tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı.  

Buna göre, yarından itibaren meslek mensupları, firmanın bulunduğu il, çalıştırılan işçi sayısı, tutulan defterin türü ve sektörler dikkate alınarak 47 ile 525 lira arasında değişen tutarlarda defter ücreti alacak.  

İşletme sahipleri gelecek yıl Yıllık Gelir Vergisi beyannamesi için 71 lira ile 360 lira arasında, Kurumlar Vergisi beyannamesi için 283 lira ile 360 lira arasında, diğer beyannameler için 18 lira ile 242 lira arasında ücret ödeyecek.  

Öte yandan muhasebeci ve yeminli mali müşavirlerin, firmaların kuruluş işlemleri, adres, pay devirleri, ana sözleşmeyle ilgili değişiklikler ile diğer değişikliklere ilişkin alacakları asgari ücretler de güncellendi.