17 °C

MÜSİAD: Mobilyada KDV indirimi tekrar gündeme getirilmeli

KDV indiriminin mobilya sektörüne kattığı canlılığa dikkat çeken MÜSİAD Dayanıklı Tüketim Malları, Mobilya ve Orman Ürünleri Sektör Kurulu Başkanı Ercan Ata, bu uygulamanın tekrar gündeme getirilmesi gerektiğini söyledi.

MÜSİAD: Mobilyada KDV indirimi tekrar gündeme getirilmeli

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Dayanıklı Tüketim Malları, Mobilya ve Orman Ürünleri Sektör Kurulu Başkanı Ercan Ata, "2017 yılında ilk etapta 2 ay için başlatılarak sektördeki canlanmanın sürmesi amacıyla 8 aya kadar uzatılan KDV indiriminin, mobilya sektörünün ötesinde ekonomimize sağladığı katkılar göz önünde bulundurularak yeniden gündeme getirilmesi gerektiğine inanıyoruz." ifadesini kullandı.

Ata, mobilya sektörünün canlanması için 2017'de uygulanan KDV indiriminin yenilenmesi gerekliliğine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Türkiye'de hanehalkı gelirinin artış göstermesiyle birlikte geçmişte mobilya gibi öncelikler arasından çıkarılan harcamaların, yeniden Türk halkının önemli giderleri arasında yer almaya başladığını aktaran Ata, "Ancak mobilya ürünlerinde uygulanan yüzde 18'lik vergi oranı hem tüketicileri alışverişten uzaklaştırmış hem de tüketimin durgunlaşmasıyla üreticileri kaygılandırmıştır. Bu durumun tespit edilmesiyle birlikte 2017 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile getirilen düzenleme kapsamında mobilya sektöründe KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8'e indirilmiştir." ifadelerini kullandı.

Bu düzenlemenin, tüketicilerin erteledikleri mobilya alışverişlerini yapmalarına vesile olarak, sektörde önemli ölçüde bir canlanma sağladığını anımsatan Ata, şunları kaydetti:

"Yapılan KDV indirimiyle birlikte iç pazar hareketlenirken, üretim artışına paralel olarak istihdam oranları da yükselmiştir ve sektör, 2017 yılında yüzde 11,86’lık bir büyümeye ulaşmıştır. Dolayısıyla bu indirimin, Türkiye ekonomisine birden fazla faydası olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. 2017 yılında ilk etapta 2 ay için başlatılarak sektördeki canlanmanın sürmesi amacıyla 8 aya kadar uzatılan KDV indiriminin, mobilya sektörünün ötesinde ekonomimize sağladığı katkılar göz önünde bulundurularak yeniden gündeme getirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda gerçekleştirilecek çalışmaları desteklediğimizin bilinmesini istiyoruz."

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap