31 °C

New York Borsası 4 saat durdu

New York borsası, günü yaşanan teknik arıza kesintisi ve Fed toplantı tutanaklarını takiben çok sert düşüşlerle tamamladı

New York Borsası 4 saat durdu

New York borsası, günü yaşanan teknik arıza kesintisi ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) toplantı tutanaklarını takiben çok sert düşüşlerle tamamladı. 

Dow Jones Endeksi 261,49 puan (yüzde 1,47) değer kaybederek 17.515,42 puana, Standard & Poor's 500 Endeksi 34,65 puan (yüzde 1,66) azalışla 2.046,69 puana geriledi. Nasdaq Teknoloji Endeksi de 87,70 puan (yüzde 1,75) kayıpla 4.909,76 puan oldu. 

Borsanın önemli bir bölümünün teknik bir arızdan ötürü, yerel saatle 11:32'den 15:10'a kadar kapalı kalmasının yarattığı panik havası satışları tetiklerken, Fed'in karışık sinyaller veren haziran ayı toplantı tutanakları da endekslerin aşağı seyri yönünde belirleyici rol oynadı.   

Tutanaklarda, 10 Fed yetkilisinden 9'unun ekonomik büyümenin yeteri kadar güçlü olduğu ve iş gücü piyasasının enflasyonun uzun dönemli hedefine dönmesini sağlayacak derecede sıkılaştığına dair daha fazla kanıt görmek istedikleri belirtilirken, üyelerin aynı zamanda ekonomik şartların, normalleşmeye başlamak için gerekli seviyeye yaklaşmakta olduğunu gözlemlediği ifade edildi.  

Analistler, piyasaların yarın Çin borsaları ve Yunanistan'a ilişkin gelişmelerin yanı sıra Fed yetkililerinin konuşmalarını takip edeceğini kaydediyor.  

Yarın açıklanacak verilerin başında ise haftalık işsizlik maaşı başvuruları geliyor. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap