16 °C

Online alışverişte ipi Marmara göğüslüyor

Online alışverişin yüzde 42'si Marmara Bölgesi'nde oturanlar tarafından gerçekleştirilirken, Marmara'yı yüzde 19 ile İç Anadolu ve yüzde 12 ile Ege Bölgesi izledi

Online alışverişte ipi Marmara göğüslüyor

Sabancı Topluluğu'nun online alışveriş platformu Kliksa verilerine göre, 2014 yılı boyunca online alışverişin yüzde 42'si Marmara Bölgesi'nde oturanlar tarafından gerçekleştirilirken, bu bölgeyi İç Anadolu ve Ege Bölgesi izledi.  

Kliksa'nın açıklamasına göre, 2014 yılının son haftalarına girilirken internet üzerinden en çok satın alınan ürünler akıllı telefon, televizyon, USB bellek, tablet bilgisayar, hafıza kartı, elektrikli süpürge, oto lastiği ve bebek bezi olarak sıralandı. 

Tablet ve notebook gibi taşınabilir aygıtlarla hafıza kartları ve USB bellek gibi veri depolama ürünlerine olan ilgi 2014 yılında da artarak devam etti. Telefon kategorisinde akıllı telefonlar ve aksesuarlarının ardından taşınabilir harici piller en çok tercih edilen ürünler oldu. 

En çok online ürün alınan iller sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli, Antalya, Konya, Adana, Mersin, Balıkesir ve Gaziantep olarak sıralandı. 

Türkiye genelinde kadınlar en çok akıllı telefon, televizyon, tablet bilgisayar, elektrikli süpürge, USB bellek, bebek bezi, parfüm ve tencere setlerini tercih etti. Erkeklerin yıl boyunca en çok yöneldiği ürünler ise akıllı telefon, televizyon, USB bellek, tablet bilgisayar, hafıza kartı, oto lastik, elektrikli süpürge, bebek bezi ve parfüm oldu. 

Marmara, İç Anadolu ve Ege Bölgesi online alışverişte önde 

Kliksa Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, açıklamada yer verilen değerlendirmesinde, Türkiye geneline yıl boyunca telefon, bilgisayar, beyaz eşya ve görüntü sistemleri kategorilerinin yoğun rağbet gördüğünü belirtti. 

Safkan, "Online alışverişin yüzde 42'si Marmara Bölgesi'nde oturanlar tarafından gerçekleştirilirken, Marmara'yı yüzde 19 ile İç Anadolu ve yüzde 12 ile Ege Bölgesi izledi. Marmara'da İstanbul, İç Anadolu'da Ankara, Karadeniz'de Samsun, Akdeniz'de Antalya ve Adana, Doğu Anadolu'da Malatya, Ege'de İzmir, Güneydoğu Anadolu'da ise Gaziantep online alışverişte öne çıkan şehirlerimiz oldu" ifadelerini kullandı. 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap