15 °C

Perakende satış hacmi değişmedi

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi ekimde aynı seviyede kaldı

Perakende satış hacmi değişmedi

ANKARA - Perakende satış hacmi ekimde bir önceki aya göre değişmedi. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin Perakende Satış Hacim Endeksi'ni açıkladı. 

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi ekimde aynı seviyede kaldı. Bu ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,2 arttı, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) aynı seviyesini korudu, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,3 azaldı. 

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 0,9 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 1,7 azaldı. 

Tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0,2, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 1,2, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 1,8 artış gösterdi.  

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,6 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,6 arttı, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,5 azaldı. Otomotiv yakıtı satışlarında ise yüzde 4,2 artış görüldü. 

Perakende ciro ekimde yüzde 0,3 düştü  

Gıda dışı sektörlerin geçen yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 0,2 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 5,9 azaldı.  

Tekstil, giyim ve ayakkabı satışlarında yüzde 1,4 azalış, tıbbi ürünler ve kozmetik satışlarında yüzde 0,2, posta veya internet üzerinden satışlarda ise yüzde 15 artış gözlendi. 

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro ekimde eylüle göre yüzde 0,3 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları ile gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,1 arttı, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,3 azaldı. 

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro ekimde geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 6,3 yükseldi, aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 12,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,1 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,2 arttı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.