"Kıdem tazminatı bir haktır"

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, "Eğer alın terimizin pazarlığı yapılıyorsa bize düşen görev sokağa inmektir" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

KOCAELİ - Kıdem tazminatlarının kaldırılacağı iddiasıyla Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şubesi önünde toplanan yaklaşık 3 bin kişilik grup, çeşitli sloganlar atarak Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü. 

Burada grup adına basın açıklaması yapan DİSK Genel Sekreteri Çerkezoğlu, hükümetin işverenlerin talepleri doğrultusunda kıdem tazminatı gasbının hazırlığında olduğunu ancak konfederasyon olarak hak gasbının engellenmesi için sokaklara ineceklerini söyledi. 

DİSK'in kıdem tazminatına dair kırmızı çizgilerinin belli olduğunu, bu kırmızı çizgileri çiğneyen herhangi bir pazarlığa girmeyi reddettiklerini belirten Çerkezoğlu, hükümetten ve işverenlerden gelen dayatmaların işçilerin kazanılmış tüm haklarını ortadan kaldırmayı hedeflediğini söyledi. 

Çerkezoğlu, konfederasyonun bu oyuna rıza göstermeyeceğini, kazanılmış hakkı korumakla yetinmeyerek bunun kavgasını vereceklerini ifade ederek, "Kıdem tazminatı işverenlerin patronların ödemesi gereken bir haktır. Devletin görevi işçilerin kıdem tazminatını ortadan kaldırmak değil, işçinin emeğinin hakkının verilmesine destek olmaktır. Eğer alın terimizin pazarlığı yapılıyorsa bize düşen görev sokağa inmektir" diye konuştu. 

Sözlerini sokakta söylemeye devam edeceklerini dile getiren Çerkezoğlu, şunları kaydetti: 

"Türkiye'nin her köşesinde haklarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Hükümet çeşitli yasa taslakları hazırlıyor. Ancak kıdem tazminatıyla ilgili bir belgeyi bugüne kadar bize iletemedi. Bu bugünkü hükümetin içine düştüğü durumu gösteriyor. Hak gasbı geleceğimiz için kabul edilemez. Bizler sokaklarda iş yerlerimizde, mahallelerimizde olmaya bu süreci anlatmaya devam edeceğiz. Hep birlikte bu mücadeleyi yükselteceğiz. Sonuna kadar direneceğiz. Bu mücadeleyi hep birlikte dirilteceğiz." 

Bu konularda ilginizi çekebilir