15 °C

"Yüksek faiz mutsuzluk demek"

MB'nin faiz düşürmesi beklentisinde olduklarını dile getiren Bakan Zeybekci, "Yüksek faiz demek mutsuzluk, yatırım yapılmaması, üretim yapılmaması, tüketime yönelmemek demektir" dedi

"Yüksek faiz mutsuzluk demek"

DENİZLİ - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Merkez Bankası'nın faiz düşürmesi beklentisinde olduklarını belirterek, "Şu andaki faiz oranlarımız bizim Türkiye'miz için üretimi, istihdamı ve büyümeyi destekleyen faiz oranları değildir" dedi.

Zeybekci, Tavas Belediyesi'ni ziyaret ederek, seçilen belediye başkanı Turhan Veli Akyol'a görevinin hayırlı olmasını diledi.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Zeybekci, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AK Parti'nin adayına ilişkin soruya, 30 Mart'taki yerel seçimlerin Cumhurbaşkanlığı seçimlerini tartışılmaz hale getirdiği, milletin bunun işaretini verdiğini belirtti.

Zeybekçi, şöyle konuştu: "Bence bunu parti büyüklerimizin ve partimizin yetkili organlarına bırakmak lazım. Burada bu tartışmayı ben o kadar önemli görmüyorum. Türkiye'de Cumhurbaşkanının kim olacağı gayet açık ve net bellidir. Ama asıl konuşulması ve tartışılması gereken şey, Türkiye'de yeni bir siyaset sistemi, parlamenter yapı ve bu parlamenter yapıda güçler ayrılığıdır. Bu parlamenter yapı içerisinde güçler kesinlikle ayrılarak farklı bir yapıya geçmesinin zamanı gelmiştir. Çünkü 2011 seçimlerinde millet yeni anayasa ve sistem talebinde bulunmuştur, bunun yerine getirilmesi gerekiyor."

Zeybekci, AK Parti'nin tüzüğündeki "3 dönem kuralı"na ilişkin şunları söyledi: "Üç dönem niye kondu? Üç dönemin konmasındaki o günkü gerekçeler ortadan kalktı mı ki bugün üç dönemi kaldıralım ya da kaldırılmasıyla ilgili tartışma yaşanıyor? Türkiye'de devletin ve siyasetin çağı yakalaması anlamında bu değişikliği destekliyorum. Ama çok yoğun bir şekilde de üç dönemin belirli yerlerde sınırlandırılması gerektiğini de halk da söylüyor. Bu da bir gerçek. O zaman bu konu yeniden tartışılmalı bence. Ama ben şahsi olarak üç dönemi destekliyorum."

Bakan Zeybekci, Merkez Bankası'nın faiz düşürmesi beklentisinde olduklarını dile getirerek, "Bir ekonomi bakanı veya Türkiye'de normal bir vatandaşının faizlerin yüksek olmasından mutluluk duymasını kimse beklemez. Yüksek faiz demek mutsuzluk, yatırım yapılmaması, üretim yapılmaması, tüketime yönelmemek demektir, Türkiye'de istihdamın olmaması ve büyümenin gerilemesi demektir. Dolayısıyla ülkenin bir an önce o 2013'ün başındaki faiz oranlarına doğru yeniden yönünü çevrilmesi gerektiğine inanıyorum. Şu andaki faiz oranlarımız bizim Türkiye'miz için üretimi, istihdamı ve büyümeyi destekleyen faiz oranları değildir. Bir an önce bu konuyla ilgili ekonomimizde gerekli adımların atılmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap