10 °C

Rahmi Koç'a "Legion D'Honneur" nişanı

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, Fransız hükümetinin en üst düzey nişanı olan "Legion D'Honneur"e layık görüldü

Rahmi Koç'a "Legion D'Honneur" nişanı

Rahmi M. Koç, Fransa tarafından Napoleon Bonaparte döneminden itibaren tüm dünyada üstün başarılı kişileri ödüllendirmek amacıyla verilen ve Fransız devletinin en prestijli devlet nişanı kabul edilen "Officier dans L'Ordre National de la Legion D'Honneur" ile ödüllendirildi.

Fransız Sarayı'nda düzenlenen törende Rahmi M. Koç'a nişanı, Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bili takdim etti. Bili, törende yaptığı konuşmada, "Bugün eşsiz bir şahsiyeti onurlandırmak üzere Fransız Sarayı'na gelen herkese teşekkür ederim. Bahsettiğim öyle bir şahsiyet ki ailesinin ismi sadece Türkiye'nin tarihi ve sınai kalkınmasıyla birlikte değil, aynı zamanda ülkenin düşünsel ve kültürel yükselişiyle de birlikte anılıyor" dedi.

Laurent Bili, "Fransa bu akşam sizi dostları arasında görmekten ve bu onursal taltif töreni aracılığıyla, Türkiye Cumhuriyeti'nin kıymetli bir vatandaşının mesleki ve insani geçmişine duyduğu saygıyı ifade etmekten büyük memnuniyet duyuyor" dedi.

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç ise hayatındaki müstesna akşamlardan birini daha yaşadığını belirterek, şöyle konuştu:

"Fransa Cumhuriyeti'nin Napolyon'dan beri Fransa'nın yurttaşlarına ve dostlarına lütfettiği 'Officier dans  L'Ordre National de la Legion D'Honneur' nişanını Sayın Büyükelçi taktı. Bundan daha büyük bir şeref olabilir mi? Benden sonra da çocuklarımın ve torunlarımın iftihar edeceği bu ödülü müzemde onurla teşhir edeceğim. Bu vesileyle Sayın Büyükelçi'ye, huzurunuzda şükranlarımı arz etmek isterim."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.