Rekabet Kurulu'ndan Hyundai bayilerine ceza

Rekabet Kurulu, rekabet kanununu ihlal ettikleri gerekçesiyle 14 Hyundai bayisine para cezası verdi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA -  Rekabet Kurulu, Rekabet Kanunu ihlal ettikleri gerekçesiyle 14 Hyundai bayisine toplam 1 milyon 684 bin 415 lira para cezası verdi. Rekabet Kurumunun internet sitesinden yapılan duyuruya göre, İstanbul'da faaliyet gösteren Hyundai bayileri tarafından oluşturulan Kalite İstikrar Programı çerçevesinde araç ve aksesuar satış fiyatlarının ve satış koşullarının ortaklaşa belirlenmesi suretiyle Rekabet Kanununun ihlal edilip edilmediğinin tespiti için yürütülen soruşturma tamamlandı. 

Soruşturma, yapılan anlaşma ile Hyundai marka araçların fiyatlarının sabitlendiği, bu fiyatlara uymayan bayilere cezai yaptırım uygulandığı iddiası üzerine yürütülen önaraştırma sonucunda açılmıştı. Soruşturma sürecinde Kalite İstikrar Programı adı altındaki yapılanma ile bayiler arasında araç ve aksesuar satışlarına yönelik fiyat birlikteliği sağlanıp sağlanmadığı ve anlaşmanın uygulanması için oluşturulan denetim mekanizması incelendi. 

İnceleme sonucunda, 14 Hyundai bayisi tarafından araç ve aksesuar satış fiyatlarının ve satış koşullarının ortaklaşa belirlenmesi suretiyle Rekabet Kanununun ihlal edildiğine karar verildi. 

Bu konularda ilginizi çekebilir