25 °C

Sanayi üretimi ağustosta beklentiyi aştı

Bayram ve darbe girişimi ile temmuzda sert fren yapan sanayi üretimi, ağustos ayında olumlu sürpriz yaptı.

Sanayi üretimi ağustosta beklentiyi aştı

Sanayi üretimi temmuzdaki keskin düşüşün ardından ağustos ayında yeniden toparlandı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ağustos ayında yıllık bazda yüzde 2.2 artış gösterdi. Ekonomistler yüzde 0.8 artış öngörüyordu.

Arındırılmamış sanayi üretiminde ise yüzde 2,7 artış hesaplandı.

Yüzde 4.5 beklentisine karşın yüzde 9.4 artış

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 9,4 arttı. Ekonomistler yüzde 4.5 artış öngörüyordu.

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2016 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 5,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 10,8 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,8 arttı.

Sanayi üretimi yıllık yüzde 2.2 artış gösterdi

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 arttı. Beklenti yüzde 0.8 artış şeklindeydi.

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2016 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 4,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 5,3 arttı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap