19 °C

Sanayicinin cirosunda sınırlı artış

Sanayi ciro endeksi Aralık 2016'da bir önceki aya göre yüzde 2,2 arttı. En fazla artış petrol ürünleri imalatında gerçekleştirken, en fazla azalış ise makine ekipmanları kurulumunda yaşandı.

Sanayicinin cirosunda sınırlı artış

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralık ayına ilişkin sanayi ciro endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi aralıkta bir önceki aya göre yüzde 2,2 artış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde 2016 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 6,1 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,1 arttı.

İmalat endeksinde yüzde 15'lik artış 

Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde 2016 yılı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 11,3 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 14,9 arttı.

Sanayi ciro endeksi ve değişim oranları

En fazla artış 

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 23,4 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 15,1 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı ve yüzde 15 ile diğer imalatlar takip etti.

En fazla azalış 

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 24,6 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu azalışı yüzde 17,4 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı ve yüzde 9,0 ile diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı takip etti.Takvim etkisinden arındırılmış sanayi ciro endeksi

Bir önceki çeyreğe göre yüzde 10 fazla

2016 yılı dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi yüzde 9,9 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11,2 arttı.

Ana sanayi gruplarına göre endeks ve değişim oranları

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Daha önce üye olmadıysanız lütfen üye olunuz.
Giriş Yap Üye Ol!

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.