5 °C

Sevgililer Günü, Türkiye'yi gül ihracatçısı yaptı

Türkiye, bu yıl ilk kez kırmızı gül ihracatçısı oldu...

Sevgililer Günü, Türkiye'yi gül ihracatçısı yaptı

 

İZMİR - Geçen yıl kar yağışı nedeniyle kırmızı gül üretiminde sıkıntı yaşayan ve 14 Şubat Sevgililer Günü için gül ithal etmek zorunda kalan Türkiye, bu yıl hem iç talebi hem de ihraç talebini karşılayacak kadar gül yetiştirdi.
 
g2-002.jpg
 
Türkiye, Sevgililer Günü nedeniyle artan talebi karşılamak isteyen Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Azerbaycan ve Rusya'ya kırmızı gül satarak bu üründe ilk kez ihracatçı oldu.
İzmir Çiçekçiler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Tutar, yaptığı açıklamada, Türkiye'deki kırmızı güllerin yüzde 80'inin Menderes havzasında yetiştirildiğini belirtti.
 
[PAGE]
 
Geçen yıl yağan kar nedeniyle seraların zarar gördüğünü, çiçeklerin açmadığını ifade eden Tutar, 14 Şubat Sevgililer Günü'nde artan talebin karşılanması için de Kolombiya'dan yaklaşık 1 milyon demet kırmızı gül ithal edildiğini hatırlattı.
 
g3-001.jpg
 
Tutar, bu yıl hava koşullarının uygun olması nedeniyle üretici açısından güzel bir yıl olduğunu vurgulayarak, "Bölgede kaliteli, Türkiye'ye yetecek miktarda üretim yapıldı. Hatta ihracat talebini karşılayacak kadar üretim oldu. Türkiye bu yıl ilk kez kırmızı gül ihraç etti. Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, Azerbaycan ve Rusya 14 Şubat nedeniyle artan kırmızı gül talebini karşılamak için Türkiye'den alım yaptı" dedi.
 
[PAGE]
 
Tutar, Türkiye'nin karanfilde ihracatçı olduğuna ancak kırmızı gülü ilk kez ihraç ettiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
g6.jpg
 
[PAGE]
 
"İhracat talebini karşılayacak miktarı, standardı yakaladık. Bundan sonra yurt dışına gül gönderme durumumuz olacak. 14 Şubat Sevgililer Günü nedeniyle gül talep eden ülkelere 500 bin adet kırmızı gül ihraç ettik. Bu da yaklaşık 1,5 milyon lira değerinde. İhracat bundan sonra da devam edecek. Türkiye'nin yakın olması avantajı var, bu ülkelere dayanıklı gül gidiyor. Devletin de destek vermesini istiyoruz. Sadece İzmir'de 7 bin üretici var. Aileleriyle on binlerce insan geçimini buradan sağlıyor."
 
g4.jpg
 
[PAGE]
 
g5.jpg
Renkli güller Kenya'dan
Tutar, sarı, pembe, beyaz renklerdeki güllerin üretiminin zor ve daha maliyetli olması nedeniyle Türkiye'de yeterince üretilmediğini, bu ürünlerin Kenya'dan ithal edildiğini söyledi.
Artan gül taleplerinin fiyatları yükseltebildiğini anlatan Tutar, bu konuda tüm çiçekçilerle ortak karar aldıklarını, yerli güllerin tanesinin 5 liradan, ithal güllerin tanesinin ise 10 liradan satılmasını kararlaştırdıklarını, daha yüksek fiyat talep edenlerin odaya şikayet edilebileceğini sözlerine ekledi.
 
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.