18 °C

Sıcaklar klima satışlarını sekize katladı

Yaz sıcaklarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesi, klima satışlarında rekor bir artışı da beraberinde getirdi. Elde edilen verilere göre klima satışları geçtiğimiz yılın aynı hafta sonuna kıyasla 8 kat arttı.

Sıcaklar klima satışlarını sekize katladı

Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklığının klima talebini doğrudan etkiledi. Türkiye’de klima satışlarında Temmuz ayında en yüksek artışı yaşadı.

1-2 Temmuz hafta sonunda bir önceki yıla kıyasla 8 kat (yüzde 800) artış görüldü. MediaMarkt Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, “Havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin yanı sıra tüketicilerde klima algısının değiştiğini gözlemliyoruz. Önceleri lüks olarak görülen klimalar artık buzdolabı ve çamaşır makinesi gibi bir evin vazgeçilmezleri arasına girdi. Klimalar artık yalnızca yaz aylarında serinlemek için değil, kış aylarında da ısıtma özellikleri nedeniyle tercih ediliyorlar” dedi.

Türkiye’de en çok hangi klimalar tercih ediliyor?

Aynı zamanda ülkenin en sıcak illeri arasında yer alan Adana ve Mersin, Türkiye’nin en fazla klima satın alınan illerinin başında geliyor. Bununla birlikte, Türkiye’deki tüketiciler en fazla split tipi, 12 bin BTU kapasiteye sahip klimalar tercih ediyor. Satın almada önemli kriterlerden biri olan fiyatlarda ise 1799 TL ila 2 bin 499 TL’lik ürünler ilgi görüyor.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.