19 °C

Şimdi gözler yeni ekonomi yönetiminde!

İş dünyası güçlü bir ekonomi yönetimi ile yatırım ve üretim ortamının hızla iyileştirilmesini bekliyor

Şimdi gözler yeni ekonomi yönetiminde!

Canan SAKARYA

ANKARA - 1 Kasım'da AK Parti'nin tek başına iktidara gelmesinin ardından gözler 'ekonominin dümenine ' geçecek isme çevrildi. Kulislerde, Ali Babacan, Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak başbakan yardımcısı olarak ekonominin başına geçebilecek üç isim olarak dile getiriliyor. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası politikaları nedeniyle zaman zaman eleştirilerine de hedef olan Babacan, AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 Kasım ayından bu yana bakanlık yapıyor. Kısa süreli Dışişleri Bakanlığı dışında Babacan Hazine'den sorumlu bakanlık ve Başbakan Yardımcılığı görevlerini üstlendi. Hem yurtdışı hem de yurtiçinde kredibilitesi yüksek bir isim olan Ali Babacan'ın kabinede olması avantaj olarak değerlendiriliyor. Ekonomi yönetiminin dümeninde Babacan'ın yer aldığı bir yapıda, 2009 yılından bu yana Maliye Bakanlığı yapan Mehmet Şimşek'in de görevine devam etmesi piyasalar açısından olumlu bulunuyor. 

Yeni ekonomi yönetiminin başlatılan reformları sürdürecek bir yapıda eski isimlerle kurgulanmasının piyasalardaki güveni artıracağı kaydediliyor. 

Numan Kurtulmuş reel ekonomiyi önemsiyor 

Saadet Partisi ve Has Parti’de siyaset yaptıktan sonra AK Parti’ye katılan, 2012 yılında ise AK Parti'de Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na getirilen Numan Kurtulmuş, 29 Ağustos 2014’ten bu yana Başbakan Yardımcılığı görevini yürütüyor. Ekonomiye üretim esaslı bir bakış açısına sahip olan Kurtulmuş, ekonomi yönetiminin temel perspektifinin sadece makro dengeleri sağlıklı tutmak olmaması, bir dönem para politikaları ve faiz politikalarına odaklanan Türkiye’nin mutlaka üretime odaklanması gerektiğini düşünüyor. Kurtulmuş bu yöndeki düşüncelerini ise şöyle özetliyor: 

“Sadece İstanbul Borsası nasıl gidiyor, faiz 3 puan düştü mü, 2 puan çıktı mı, bunları hesap ederek olmaz. Bu başkalarının, yani paradan para kazanmak isteyen, üretim derdi olmayan, elini taşın altına sokmayan, sadece küresel piyasalarda Türkiye’deki faiz yüksek olduğu için buraya gelen insanların isteğidir, talebidir. Onlar da bizim kara kaşımız için vermiyorlar bu parayı, en iyi Türkiye’de kazandığı için buraya geliyor, en yüksek faizi burada bulduğu için geliyor.” 

Ağbal'ın ismi Maliye Bakanlığı için geçiyor 

Kurtulmuş ekonomide yönetimini başına geçmesi durumunda ise Maliye Bakanlığı'nda değişikliğe gidilmesi, Maliye Bakanlığı'na Maliye eski Müsteşarı Naci Ağbal'ın gelebileceği belirtiliyor. Gümrük ve Ticaret eski Bakanı Nurettin Canikli, Mali ve İdari İşler Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz de Maliye Bakanlığı için adı geçen diğer isimler olarak dikkat çekiyor. 

Berat Albayrak büyümenin dinamosu olarak KOBİ’leri görüyor 

Eylül ayında yapılan kongrede AK Parti MKYK'ya giren Berat Albayrak, bankacılık ve finans üzerine doktora yaptı. ABD’de aldığı eğitimin ardından 2006 yılında Türkiye’de dönerek çeşitli holdinglerde görev aldı. 2014 yılı başından bu yana Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yanı sıra bir üniversitede öğretim üyeliği yapıyor. Köşe yazılarında büyümenin üretim artışına dayalı bir ekonomi stratejisiyle gerçekleştirilebileceğine vurgu yaparak, büyümenin dinamosu olan KOBİ’lerin güncel problemlerinin başında sermaye ve finansman ihtiyacı geldiğini, bu konuda kalıcı ve uzun vadeli adımların atılmasının şart olduğunu düşünüyor. 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin görevine devam etmesi beklenirken, Borsa İstanbul eski Başkanı ve Merkez Bankası eski Başkan Yardımcısı İbrahim Turhan'ın da ekonomi yönetiminde alabilecek isimler arasında adı geçiyor. 

Binali Yıldırım'ın Başbakan Yardımcılığı için adı geçiyor 

Kulislerde üç dönem kuralının kalkmasının ardından yeniden Meclis'e giren eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın Başbakan Yardımcılığı görevine gelebileceği belirtilirken, Lütfi Elvan'ın yeniden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olabileceği kaydediliyor. Cevdet Yılmaz'ın ise Kalkınma Bakanlığı görevini sürdüreceği ifade ediliyor. 7 Haziran seçimlerine göre AK Parti'nin oylarının Şanlıurfa'da önemli derecede artmasını sağlayan Faruk Çelik'in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini yeniden üstlenmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın yanı sıra Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer'in de aynı bakanlık için ismi geçiyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.