11 °C

Şimşek: Göstergeler büyümenin güçleneceği yönünde

Başbakan Yardımcısı Şimşek, bu sene bütün göstergelerin büyümenin güçleneceği yönünde olduğunu dile getirdi.

Şimşek: Göstergeler büyümenin güçleneceği yönünde

Başbakan Binali Yıldırım'ın iş dünyası temsilcileriyle Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi'nde bir araya geldiği iftar programında konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bu hafta Paris'te OECD Bakanlar Konseyi toplantısına katıldığını, küresel ekonominin toparlandığını, bunun iyi bir haber olduğunu ifade etti.

Küresel kriz döneminde, büyümenin yüzde 3'e kadar düştüğünü belirten Şimşek, "Tahminler farklılaşabiliyor yüzde 2,7'ye kadar düştüğü öngörülmüştü, şimdi büyüme tekrar yüzde 3,5'e doğru çıkıyor. Bu iyi haber, bizim için en güzel haber Avro Bölgesi, en büyük ticaret ortağımız, orada büyüme çok daha güçlü ve muhtemelen kısa vadede daha da güçlenecek." diye konuştu.

"Küresel ticaret hacminde bir büyüme var"

Küresel ticarette de toparlanma olduğunu kaydeden Şimşek, "Eskiden küresel ticaret, küresel büyümenin iki katı hızla büyürdü. Son dönemde yarısına kadar inmişti, yüzde 2 civarına kadar, şimdi tekrar yüzde 4'e doğru bir çıkış var, küresel büyüme kadar küresel ticaret hacminde bir büyüme var, bu da iyi haber. Kısa vadede küresel likiditede artış var. Küresel merkez bankaları, özellikle Avrupa Merkez Bankası, Japonya Merkez Bankası, bu yılın ilk yarısında bir buçuk trilyon dolarlık varlık aldılar, dünyaya bir anlamda bir buçuk trilyon dolarlık likidite sağladılar, bu da kısa vadede iyi" diye konuştu.

"Türkiye ekonomisinin temelleri sağlam"

"Bölgesel, iç ve dış şoklara Türkiye ekonomisi büyük bir direnç gösterdi, temeller sağlam" diyen Şimşek, "2002-2016 döneminde Türkiye yüzde 5,7 değer olarak büyüdü yıllık, küresel kriz sonrası yüzde 6,7 bunlar çok güçlü rakamlar. Gerçekten Çin, Hindistan hariç baktığınız zaman Türkiye'nin bütün bu sıkıntılara rağmen, bölgesel şoklara ne kadar direnç gösterdiğini, ne kadar güçlü olduğunu görüyoruz" ifadelerini kullandı.

"Büyüme ivme kazanacak"

Tekrar yapılacak reformlarla Türkiye'nin büyümede hızlı bir şekilde yüzde 5 ve üzeri bir patikaya oturacağını dile getiren Şimşek, "Bu sene bütün göstergeler büyümenin güçleneceği yönünde. Örneğin imalat sanayisinde kapasite kullanım oranı neredeyse küresel kriz sonrası dönemdeki zirveyi buldu mayıs ayında. Satın alma yöneticileri endeksine baktığımız zaman en güçlü noktada. Güven endeksi, hepsi büyümenin ivme kazanacağını gösteriyor, bu tesadüf değil tabii" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.