8 °C

Şimşek: Türkiye'deki en kritik reform Anayasa reformu olacak

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Türkiye birinci nesil reformlarla çok büyük mesafe katetti, şimdi ikinci nesil reformlar peşindeyiz. En kritik reform da anayasa reformu” dedi.

Şimşek: Türkiye'deki en kritik reform Anayasa reformu olacak

Tekin ÇİÇEK

GAZİANTEP - Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi'nde 'Güney Anadolu Savunma, Havacılık ve Uzay Sistemleri Zirvesi' kapsamında düzenlenen 'Savunma Sanayi KOBİ’lerle Büyüyor: Gaziantep Buluşması'nda savunma sanayinin bütün ülkeler için çok kritik olduğunu belirtti. Bu alanda dışa bağımlılık kadar kötü ve daha zaafiyet içeren bir durumun söz konusu olmadığını kaydeden Şimşek, burada mesafe katedildiğinde diğer alanlara güçlü sıçrama yapma imkanı bulunduğunu ifade etti. 'Türkiye nin en önemli reformu' diye nitelendiği anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasına işaret eden Şimşek, 2000'li yılların başında birinci nesil denilebilecek önemli reformları başarıyla hayata geçirdiklerini anlattı.

AK Parti hükümetlerin bu reformları çok güçlü şekilde uygulamaya koyduğunu vurgulayan Şimşek, "Türkiye sınıf atladı. Orta-alt gelirli bir ülkeden orta-üst gelir grubuna geçtik. Türkiye ye ilişkin maalesef çok ciddi bir algı kampanyası var. Gerçeklikle algı arasında büyük farklar var. Türkiye'de bugün misafirleri de katarsanız nüfusu 83 milyonu aşmış, kişi başı milli gelirde 10 bin dolar civarında olan bana kaç ülke sayarsınız? Kaç tane gelişmekte olan ülke sayabilirsiniz? 7'yi geçmez. Türkiye birinci nesil reformlarla çok büyük mesafe kat etti, şimdi ikinci nesil reformlar peşindeyiz. En kritik reform da anayasa reformu" diye konuştu.

'En kritik reformlardan bir tanesi 16 Nisan'da'

Dünyanın en zengin ülkesi Amerika'nın kurulduğu günden bu yana 45'inci devlet başkanının yeni göreve başladığını anımsatan Şimşek, şunları söyledi: "Türkiye Cumhuriyetimiz 1923'te kuruldu. 65. Hükümet'te görev yapıyoruz. Seçimlerin 5 yılda bir yapıldığı bir ülkede 2248'de falan gelmesi lazım. En kritik reformlardan bir tanesi 16 Nisan'da oylanacak. Milletimiz yönetimde istikrarı artık pekiştirecek. Önümüzdeki dönemde ortalama 17 aylık-18 aylık hükümetlerle değil de inşallah 5 yıllık hükümetlerle çok daha güçlü bir performans ortaya koyabilecek. Bu anayasa değişikliği bu yapacağımız ikinci, üçüncü nesil reformların aslında bir ön koşuludur."

'Her türlü parçayı üretmeye hazırız'

GSO Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep'in mücadele edebilen, sanayisiyle Türkiye'de 6'ncı ihracatı ile 5'inci sırada olduğunu söyledi. Organize sanayi bölgesinde 966 tane fiilen çalışan tesis bulunduğunu anlatan Konukoğlu, "Savunma sanayisinde çalışan 5-6 firmamız var. Bu sayıyı artırmak için bu organizasyonu yaptık. Biz Gaziantep olarak bizlere vereceğiniz her türlü parçayı üretmeye hazırız" dedi. Bu konuyla ilgili bir planları bulunduğunu anlatan Konukoğlu, "200 metrekare kadar bir alanı bu işe ayırıp gerekirse binasını da organize olarak yapıp kiraya vererek kümeleşmeyi sağlayacak şekilde bir sistem kuracağız. Test laboratuarlarıyla birlikte yapacağımız dökümhane ile her türlü hizmeti Türk Savunma ve Havacılık Sanayi'sine sunacağız" diye konuştu

Yorumlar

  • Ercan Koc nüfusun 83 milyonu asmasi gelismislik örnegi degildir.eger nüfus planlamasi yapilsaydi, ve nüfus 70 milyonlarda dengelenseydi bugün issizlik denilen birsey olmazdi.imam hatip acmak reform degildir. binlerce fen lisesine ihtiyac varken!!!

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.