Tekirdağ'da ayçiçeği yüzleri güldürdü

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı Saygı: "Bu yıl verim olarak çiftçinin yılı. Tekirdağ'da bu yıl ayçiçeğinde dekardan 200 ile 300 kilogram verim bekleniyor"

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Tekirdağ'da, ayçiçeği hasadına başlayan çiftçinin yüzü gülüyor.

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede ayçiçeği hasadının iyi başladığını söyledi.

Bu yıl verim olarak çiftçinin yılı olduğunu belirten Saygı, “Şu anda Tekirdağ'da bazı bölgelerde biçim hasadı başladı. Dekara 200 ila 300 kilogram verim bekleniyor. Ayçiçeği görünüm olarak çok güzeldi bu sene ama yağış eksikliğinden dolayı biraz verimde düşüş oldu. Ova dediğimiz yerlerde dekarında 300 kilogramdan fazla verim de alınabilir." dedi. 

Tekirdağ'da bu yıl 250 bin dekar alanda ayçiçeği ekimi yapıldığını aktaran Saygı, "Tekirdağ, Türkiye'nin önemli ayçiçeği üretim merkezlerinden biri. Eğer bu yıl kurak geçmeseydi yağmur yağsaydı dekar başına ayçiçeği verimi daha fazla olacaktı. Geçen yıla göre sadece yağ oranlarında düşüş var. Yağışların olmamasına rağmen yine ayçiçeğinde verim iyi. Bu sene verim olarak çiftçinin yılı."

Tekirdağ’da 45 yıldır çiftçilik yapan Mustafa Dölgen, 200 dekar alanda ayçiçeği hasadına başladıklarını ve bu yıl verimden memnun olduklarını dile getirdi.

Dölgen, bu sene ayçiçeği hasadının da kendilerini memnun ettiğini ifade eden Dölgen, "Mahsulümüze baktığımız için ürünümüz, hasadımız da güzel oldu. Dönümü 230 ila 250 kilogram arası ayçiçeği veriyor. Devletimiz iyi bir fiyat da verirse daha da memnun olacağız. Yağmurlar nispeten ayçiçeğinin verimini etkiledi. Yağmur yağsaydı dönümüne 25-30 kilogram daha fazla verim olurdu." diye konuştu