Terör ve darbe girişimi risk iştahını düşürüyor

Nice’teki saldırılar küresel piyasalarda yatırımcıların risk iştahını düşürürken Türkiye’deki başarısız darbe girişiminin cuma akşamı piyasanın kapanış saatinden sonra olması ise piyasalarda çok büyük bir tepki görülmemesinin nedenlerinden biri oldu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Hilal SARI BAŞARAN 

DIŞ HABERLER - Küresel piyasalar haftaya Fransa’daki terör saldırıları ve Türkiye’deki darbe girişimi endişeleriyle açıldı. Uzmanlar ABD Merkez Bankası yetkililerinin 2016’da faiz artışına dair net bir sinyal vermemesinin, terör ve önemli bir gelişen piyasa olan Türkiye’de siyasal belirsizlik endişesi ile risk iştahının geçtiğimiz haftalara göre gerilediğini, altın gibi güvenli limanlara doğru tekrar bir yönelme olduğunu belirtiyor. Bu hafta gerçekleşecek Avrupa Merkez Bankası faiz toplantısı ve Japonya mali teşvik tartışmaları da piyasalara yön verecek diğer önemli gelişmeler. 

‘Darbe girişimi duyulsaydı altın 10 dolar fırlardı’ 

Nice’te 84 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından trader ve yatırımcıların risk iştihanının tekrar düşüşe geçmesiyle yatırımcılar güvenli liman olarak gördükleri altına yöneldi. Spot altın geçtiğimiz cuma günü Nice terör saldırılarının etkisiyle gün içi en düşük seviye olan 1322 dolardan yüzde 21 yükselerek 1337,45 dolara kadar yükselmişti. BMO Capital Markets değerli metal traderı Tai Wong ABD’li yayın kuruluşu CNBC’ye “Piyasaların kapanmak üzere olduğu saatte Türkiye’de bir darbe girişiminin olduğu belirgin bir şekilde anlaşılsaydı altın 10 dolar sıçrama yapardı” diye konuştu. Öte yandan cuma günü açıklanan ABD ekonomik verilerinin ekonomiye dair iyi işaretler vermesiyle altın aşağı yönlü de bir dengelenme yaşadı. August Comex altın fiyatları 3.30 dolar/ons gerileyerek 1329 dolara geldi. 

Avrupa hisselerinde düşüşün lokomotifi turizm 

Avrupa hisseleri bir kamyon şöförünün Bastille Günü’nde Nice şehrinin en turistik caddesi Promenade des Anglais’ye hızla girerek 84 kişinin canını aldığı saldırının ardından düşüşler yaşadı. Stoxx Europe 600 endeksi yüzde 0.2 düşüş yaşayarak 337,92 seviyesinden kapanarak bir gün önce Brexit endişelerinin Theresa May ile sakinleşmesi sayesinde kaydettiği yüzde 0.8’lik kazancı kısmen sildi. Fairmont ve Ibıs otellerinin sahibi Fransız otel operatörü Accor SA hisseleri yüzde 3.04’lük düşüş yaşarken, EasyJet havayolları yüzde 2.7’lik düşüş yaşadı. Tur operatörü Thomas Cook’un hisseleri yüzde 4.2 düşerken British Airways’in kaydettiği kayıp yüzde 4.2 oldu. Fransa’nın CAC 40 gösterge endeksi ise yüzde 0.3 geriledi.

En iyi yatırım 'yatırım yapmamak'

Milyarder girişimci Mark Cuban ABD’de yayınlanmakta olan Shark Tank adlı yatırımcıların yatırım kararlarını konu alan televizyon dizisi setinde en iyi yatırım fikrinin ‘yatırım yapmamak’ olduğunu söyledi. “Piyasalar yıllarca yükselebilir ve siz iyiyim diye düşünürsünüz. Sonra saniyenin onda birinde tüm varlığınızı kaybedebilirsiniz.” diyen Cuban herkese altı ay yetecek bir meblağı üç ila dokuz aylık vadeli bir mevduat hesabında bekletmenin geceleri rahat uyumayı sağlayacağını dile getirdi. “Herşeyinizi kaybetme riski var. Bu yüzden yastık altında saklamak tasarruf yapmak istersiniz. Bu sizi olabilecek krizlere karşı korur ve daha rahat uyursunuz” diye konuştu.

Ortadoğu hisseleri terör ve darbe dinlemiyor

Birçok Körfez ülkesinde borsalar ve gösterge endeksler Türkiye’de cuma günü gerçekleşen ve başarısız olan darbe girişimine rağmen yükseldi. Bloomberg’de yer alan habere göre Suudi Arabistan’ın Almarai Co. adlı Körfez bölgesinin halka açık en büyük gıda üreticisinin hisseleri yüzde 5.5’lik yükseliş kaydederek ikinci çeyrek kazancını yüzde 19’a yükseltti. Bloomberg GCC (Körfez İşbirliği Konseyi) Endeksi yüzde 0.2 yükselirken Suudi Arabistan'da Tadawul All Share Index ise yüzde 0.3 yükseldi.

Etiketler