TMO 125 bin ton fındık karşılığı 1,1 milyar lira ödeme yaptı

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Soydan, "TMO bugüne kadar üreticilerimizden 125 bin ton fındık alarak karşılığında 1,1 milyar lira ödeme yaptı." dedi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, oda binasında açıklamada, TMO'nun 6 Eylül itibarıyla bölgede fındık alımlarına başladığını söyledi.

Üreticilerin TMO'ya yoğun ilgi gösterdiğini belirten Soydan, "Serbest piyasada fındık fiyatının 8-9 lira seviyelerinde olması nedeniyle TMO'ya olan ilgi sürekli artıyor." dedi.

Soydan, TMO'nun alım şartlarını üretici lehine iyileştirdiğini vurgulayarak, "Bu durum üreticilerimiz ve bizler tarafından takdirle karşılanıyor. TMO bugüne kadar üreticilerimizden 125 bin ton fındık alarak karşılığında 1,1 milyar lira ödeme yaptı." diye konuştu.

TMO'nun gelecek hafta üreticilere 120 milyon lira daha ödeme yapacağını dile getiren Soydan, "TMO ayrıca 30 bin ton fındık alımı için de üreticilere randevu verdi. Bu randevular kapsamında alınacak fındığın da önümüzdeki 15 gün içerisinde TMO depolarına getirilmesi bekleniyor." değerlendirilmesi bulundu.

Soydan, TMO'nun 45 noktada alımları sürdürdüğünü belirterek, sezon sonuna kadar üreticilerin ilgisinin devam etmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Bu konularda ilginizi çekebilir