17 °C

Trump'tan serbest ticaret hamlesi

Trump yönetimi serbest ticaret anlaşmalarını gözden geçirmeyi başlatacak kararname üzerinde çalışıyor.

Trump'tan serbest ticaret hamlesi

Trump yönetimi, ABD'nin taraf olduğu 14 serbest ticaret anlaşmasının (STA) tümünü gözden
geçirmek ve kamu alım politikalarını ABD'li şirketlerin yararına olacak şekilde tekrar ele almak için yeni başkanlık kararnameleri üzerinde çalışıyor.

ABD yönetiminden iki yetkilinin Reuters'a verdiği bilgiye göre gözden geçirilecek serbest ticaret anlaşmalarının başında Meksika ve Kanada'yı kapsayan Kuzey Amerika Serbest Ticaret
Anlaşması (NAFTA) geliyor.

Kararnameler üzerinde çalışmalar devam ettiği için adlarının açıklanmasını istemeyen yetkililer, ticaret anlaşmaları ve kamu alımları alanlarının, Trump yönetiminin ticaret politikaları
hakkında hazırladığı kararnamelerin ilk ikisi olduğunu belirttiler.

Kararnamelerin ne zaman yayınlanacağı kesin olmasa da yetkililer gelecek haftadan itibaren yürürlüğe girebileceklerini belirttiler.

Bu iki kararname hakkında ABD yönetiminin yaptığı hazırlık ilk olarak siyasi haber sitesi Politico'da yer aldı. Politico'ya konuşan üst düzey bir yetkili, kararnameler ile birlikte Beyaz
Saray'ın söyleminin "Başkanın (Trump'ın) gerçekten parladığı bir alana" yöneleceğini söyledi.

Diğer taraftan Trump'ın başkan olmasından bu yana Kongre'den geçirmeye çalıştığı ilk büyük kanun tasarısı hakkında belirsizlik ise sürüyor. Obama döneminde kabul edilen sağlık sigortası yasasının iptalini amaçlayan yasa tasarısına muhafazakar Cumhuriyetçiler karşı çıkıyorlar.

Tasarı hakkında Temsilciler Meclisi'nde dün yapılması gereken oylama yeterli desteğin bulunamaması nedeniyle ertelendi. Trump daha önce NAFTA'yı yeniden müzakere etmek istediğini belirtmiş olduğu için STA'ların gözden geçirilmesi kararnamesi büyük ölçüde sembolik bir önem taşıyor.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross iki hafta önce yaptığı açıklamada yönetimin yeniden müzakereye başlamak istediğini üç ay içinde Kongre'ye bildireceğini belirtmişti.

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.