22 °C

Tunuslu bakandan Türklerle yatırım çağrısı

Tunus Endüstri, Enerji ve Maden Bakanı Bennaceur, Türkiye'deki girişimcileri enerji alanında yatırım yapmak için ülkesine davet etti

Tunuslu bakandan Türklerle yatırım çağrısı

İSTANBUL - Tunus Endüstri, Enerji ve Maden Bakanı  Kamel Bennaceur, ülkesinin 2011'den bu yana özellikle enerji yatırımı için güvenli ve istikrarlı hale geldiğini belirterek, "Türk hükümetini ve Türk yatırımcıları Tunus'a davet ediyoruz" dedi. 

Bennaceur, Dünya Ekonomik Forumu'nca düzenlenen "Gelecekteki Bölgesel Kalkınma için Kaynakların Ortaya Çıkarılması" başlıklı toplantıya katılmak için geldiği İstanbul'da AA muhabirinin sorularını yanıtladı. 

Enerjinin özellikle Kuzey Afrika'nın gelişmesi için önemli bir unsur olduğunu vurgulayan Bennaceur, Tunus'un komşu ülkeleri Cezayir ve Libya gibi enerji potansiyelinin ortaya çıkarılması için yoğun şekilde çalıştıklarını belirtti. 

Bennaceur, Ocak 2011'den bu yana Tunus'un özellikle enerji yatırımı yapmak açısından güvenli ve istikrarlı hale geldiğine dikkati çekerek, Türk hükümetini ve Türk girişimcileri enerji yatırımları için ülkesine davet etti. 

Yenilenebilir enerji mevzuatında iki hafta önce yeni düzenlemeler gerçekleştirdiklerini anlatan Bennaceur, "Yeni güneş enerjisi planı çerçevesinde 1.800 megavatlık güneş ve 1.700 megavatlık rüzgar enerjisi potansiyelini kullanılır hale getirmek istiyoruz" diye konuştu. 

Enerji yatırımları olmaksızın, ekonomik gelişmenin mümkün olmadığının altını çizen Bakan, Tunus'un uzun vadede yenilenebilir enerji kaynaklarını etkin şekilde kullanmayı hedeflediğini söyledi. 

Sadece yenilenebilirde değil tüm enerji alanlarında da Tunus'un ilgi odağı olduğunu vurgulayan Bakan Bennaceur, ülkesinde 60'tan fazla uluslararası şirketin petrol ve doğalgaz aramaları yaptığını kaydetti. Bakan Bennaceur,  "Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile de bir çok konuda görüşüyoruz ve görüşmelerin etkin bir şekilde sonuca bağlanmasını arzu ediyoruz" ifadesini kullandı. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap