9 °C

Yeni Renault Megane, 2009'da Türkiye'de

Yeni Megane Hatchback ve Coupe'de, otomatik park freni ve Carminat Bluetooth DVD navigasyon sistemi gibi birçok üst sınıf donanım var

Yeni Renault Megane, 2009'da Türkiye'de

 

MADRİD - Yeni Renault Megane Hatchback ve Coupe, 2009 yılı mayıs ayı başından itibaren Türkiye'de satışa sunulacak.

Yeni Megane'ın uluslararası basın deneme sürüşü ve tanıtım toplantısı, Madrid'te yapıldı. Toplantıda verilen bilgiye göre, Yeni Megane Hatchback ve Coupe, eş motor ve donanım bazında kendi öncülerine kıyasla ortalama 8 kg daha hafif iken, kullanım ömürlerinin sonunda ağırlıklarının yüzde 95'i oranında değerlendirilebilecek aksamlarla, tasarımlarında yaklaşık yüzde 12, yani ortalama 22 kilogram geri dönüşümlü plastik içeriyor.

Yeni Megane ilk kez Laguna III'te kullanılan ve yandan çarpışma etkilerinin azaltılmasını sağlayan, çift yan darbe sensörleri ve iki hazneli göğüs/basen hava yastığını devraldı. Yeni Megane Hatchback ve Coupe, Renault'nun ISO 14001 onaylı Palencia (İspanya) fabrikasında üretiliyor. Fabrikadaki yatırımların büyük bölümü araçların görünüş kalitesi ve sağlamlığını artırmak amacıyla yapıldı.

Yeni Megane Hatchback ve Coupe, renkli animasyonu okumayı kolaylaştıran analojik ve dijital ekranlı bir gösterge bloğuna sahipken, yeni Renault Megane otomatik park freni, sürücü araçtan uzaklaştığında kapıları otomatik olarak kilitleyen eller, serbest anahtar ve motor çalıştırma kartı ve Carminat Bluetooth DVD navigasyon sistemi gibi üst sınıftan gelen bir çok donanımı aldı. Aynı zamanda "özel tasarımlı" 3D Sound by Arkamys ses sistemi de "ilk" kez bu iki modelde kullanıldı.

"Megane, merakla beklenilen bir otomobil"

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, şu anda pazarın büyüklüğü içinde Megane'da iyi satış sayısına ulaştıklarını ve Megane'ın kasım ayında en iyilerden biri olabileceğini söyledi.

Aybar, Megane'ın, bayilerinin merakla beklediği bir otomobil olduğunu vurgulayarak, Türkiye'de otomotiv alanında uygulanan vergi yüzdeleri gereğince 1600 cc'nin altını getirmek gerektiğini, Yeni Megane'da getirecekleri motorların her iki modelde de, 1,5 litre dizel 105 beygir ve 1,6 litre 110 beygir olacağını bildirdi. Küresel finansal kriz sürecinde bayilerine destek sağlayıp sağlamadıklarına ilişkin bir soru üzerine Aybar, kendi kredi verme durumları bulunmadığını, ancak bayilerin kolay finansman bulmaları için gerekli işlemleri yapmaya çalıştıklarını anlattı.

Aybar, kriz döneminde tüketici tercihlerine ilişkin olarak, tüketicilerin, ürün kampanyalarını takip ettiklerini ve bu dönemlerde, donanımlı ama daha alt sınıf otomobilleri ekonomik olarak tercih ettiğini, böyle bir eğilim bulunduğunu vurguladı. Aybar, Türkiye'de satışa sunulan Renault'un ilk 4x4 crossover modeli Koleos'un ikinci partisini sipariş ettiklerini de sözlerine ekledi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.