18 °C

‘İthal ikamesi’ için ek önlemler masada

Cari açığı artıran ürünlerde vergi ve standartlara yönelik caydırıcı yükümlülükler geliyor

‘İthal ikamesi’ için ek önlemler masada

MEHMET KAYA

Türkiye’nin cari işlemler açığını artıran ürünlerde ithalatı azaltmaya yönelik girişimleri genişliyor. Girdi tedarik stratejisi, teşvik politikalarında yüksek miktarlı ithalat yapılan alanlara yapılan yatırımlara özel teşvikler ve son olarak “dahilde işleme rejimi”ne (DİR) yönelik denetim süreçlerinin sıkılaştırılmasının ardından, bu kez de vergi ve standartlara yönelik kapsamlı bir hazırlık yapılıyor.

DÜNYA’nın edindiği bilgiye göre, hemen her sektörde tüketime yönelik ürün ya da mamul-yarı mamullere yönelik olarak bir hazırlık sürdürülüyor. Girdi tedarik sistemi için oluşturulan altyapı kullanılarak, Türkiye’de ithaline yönelik koruma uygulandığında iç piyasada fiyatların artışı ya da temin edilememesi nedeniyle dengeleri bozmayacak ürünler belirlenecek.

Bu ürünlere yönelik olarak uluslararası kurallar çerçevesinde, vergi uygulamaları mümkün olanlara gümrük vergisi, mümkün olmayanlara yönelik ise, başta AB olmak üzere uluslararası geçerliliği kabul görmüş standartlara tam uygunluk zorunluluğu getirilecek.

Türkiye’nin, standardı düşük elektronik cihazlar başta olmak üzere, süs eşyaları, canlı bitkiler, düşük teknolojili plastik eşyalar, kırtasiye ve kırtasiye üretiminde kullanılan yarı mamul kağıtlar-kartonlar, inşaat malzemeleri, laboratuvar-ölçme cihazları, mobilya-lamba gibi aksesuar nitelikli eşyalar, suni iplikler- elyafl ar gibi ürünlerde çok ciddi miktarlarda ithalat yaptığı belirlendi.

Bu ithalatın boyutunun 30 milyar dolara yaklaştığı, teknolojik düzeyi düşük çoğu ürünün Türkiye’de de üretildiği ve hatta aynı ürün gruplarında ihracat dahi yapıldığı vurgulandı. Yetkililer, alınacak önlemlerle düşük teknolojili ürün ithalatı yapan şirketlerin, kısa ve orta vadede yatırım yapmayı tercih etmelerinin söz konusu olabileceğini vurguladılar.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap