10 °C

"Kimse moralini bozmasın"

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir: Türkiye'de kimse moralini bozmasın. Türkiye büyüyecekse, gelişecekse ve AB ülkesi olacaksa kimsenin bundan şüphesi olmasın.

"Kimse moralini bozmasın"

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, ''Türkiye'de kimse moralini bozmasın. Yatırımlarımıza devam edelim. Enerjide daha alınacak çok yolun olduğuna inanıyorum. Türkiye büyüyecekse, gelişecekse ve AB ülkesi olacaksa kimsenin bundan şüphesi olmasın. Enerjiyi eninde sonunda biz üreteceğiz'' dedi.

Özdemir, Uludağ Ekonomi Zirvesi'nin "Dijital Dönüşüm, Yatırım, Yeni Fırsatlar" başlıklı oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2014 yılında tükettiği enerji miktarının 240 milyar kilovat/saat civarında olduğunu, kişi başına da 3 bin kilovat/saat enerji tüketildiğini söyledi.

OICD veya Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde kişi başına tüketilen enerji miktarının Türkiye'dekinin iki katı olduğunu belirten Özdemir, "Amerika geçen yıl kişi başına 10 bin kilovat/saat enerji tüketmiş. Eğer biz önümüzdeki 10 yıl içerisinde bugünkü AB seviyesine geleceksek, tüketeceğimiz enerji miktarı 5-6 bin kilovat/saat olacaksa, nüfusumuzun da 90 milyon olacağını kabul edersek nereden bakarsak bakalım 500 milyar kilovat/saat enerjiyi tüketmemiz gerek" dedi.

Özdemir, geçen yılın ikinci yarısından itibaren petrol fiyatlarının enerji satış fiyatlarını düşürmesinden dolayı enerji yatırımcılarının moralinin bozuk gibi gözüktüğünü ifade ederek, "Verdiğim rakamlarla önümüzün iyi olduğuna inanıyorum. Arz fazlalığı devam etse dahi 2017-2018'de Türkiye'nin yine enerji açığının olacağı gözükmektedir. Yani enerji yatırımlarına devam etmeliyiz, kaliteli enerji üretmeli, kaliteli dağıtmalı ve kaliteli de pazarlamalıyız" diye konuştu.

Doğalgaz ve kömür santrallerinin özelleştiğini, bu özelleşen santrallerde verimin arttığını dile getiren Özdemir, "Türkiye'de kimse moralini bozmasın. Yatırımlarımıza devam edelim. Enerjide daha alınacak çok yolun olduğuna inanıyorum. Türkiye büyüyecekse, gelişecekse ve AB ülkesi olacaksa kimsenin bundan şüphesi olmasın. Enerjiyi eninde sonunda biz üreteceğiz. Daha devletin elinde doğalgaz, hidrolik ve kömür santraller var. Bunları hızla elinden çıkarması lazım" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.