12 °C

Şimşek: Güçlü bütçe performansı devam ediyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Hem Mayıs ayı hem de ilk beş aylık bütçe gerçekleşmeleri geçen yıla göre daha güçlü" dedi

Şimşek: Güçlü bütçe performansı devam ediyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yılın ilk beş ayında, hedefe oranla düşük seyreden büyümeye rağmen bütçe hedeflerini rahat şekilde tutturacak bir performansla devam ettiklerini söyledi. 

Şimşek, bütçe gerçekleşmelerine dair yaptığı açıklamada, bu yıl Mayıs ayında güçlü bütçe performansını sürdürmeye devam ettiklerini belirterek, bütçenin Mayıs'ta 1.6 milyar lira fazla, Ocak-Mayıs döneminde ise 2.4 milyar TL açık verdiğini kaydetti.

"Hem Mayıs ayı hem de ilk beş aylık bütçe gerçekleşmeleri geçen yıla göre daha güçlüdür" diyen Şimşek, geçen Mayıs ayında bütçe fazlasının 1.5 milyar lira, Ocak-Mayıs döneminde ise bütçe açığının 2.8 milyar lira olduğunu vurguladı.

Bu yıl Ocak-Mayıs döneminde bütçe açığının yıl sonu hedefi olan 21 milyar liranın sadece yüzde 11.5'ine denk geldiğini vurgulayan Şimşek, şöyle devam etti:

"Bu güçlü performans en büyük ticaret ortağımız olan Avrupa Birliği'nde devam eden ekonomik sorunlar, bölgedeki jeopolitik gerginlikler, finansal piyasalardaki dalgalanma ile iç talepteki nispi yavaşlamaya rağmen elde edilmiştir. Hedefe oranla düşük seyreden büyümeye rağmen bütçe hedeflerini rahat bir şekilde tutturacak bir performans ile yolumuza devam ediyoruz." Mali disiplini devam ettirdiklerini vurgulayan Şimşek, seçim ekonomisi uygulamadıklarına dikkat çekti.

         

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap