14 °C

Türkiye yurtiçi taleple büyüyecek

Meclis'e sunulan 2015 yılı Bütçe Kanun Tasarısı ve Bütçe Tahmin Raporu'na göre, gelecek yılki yüzde 4 büyümenin bütünüyle özel sekör yatırımları, stok değişimi ve tüketim artışından kaynaklanması tahmin ediliyor

Türkiye yurtiçi taleple büyüyecek

MEHMET KAYA

ANKARA - 2015 yılı Bütçe Kanun Tasarısı ve Bütçe Tahmin Raporu dün TBMM’ye sunuldu. 

Uzun bir sürenin ardından ilk kez öngörülen tarih olan 17 Ekim'den önce Meclis’e sevk edilen tasarıda, 2015 büyümesine ihracatın katkı vermeyeceği ve kamu yatırımlarının net olarak gerileyeceği tahmin edildi. 

Kanun tasarısı ve bütçe tahmin raporunda, 2015 yılındaki yüzde 4 büyümenin tamamının yurtiçi talep alt başlıkları olan, özel sektör yatırımları, stok değişimi ve tüketim artışından kaynaklı olacağı, kamu yatırımlarının da büyümeye negatif katkı yapacağı tahminine yer verildi. Buna göre, mal ihracatının katkısı sıfır olacak. Özel sektörün sabit sermaye yatırımlarının büyümeye katkısı 6.1 olurken, kamu sabit sermaye yatırımları 2.1 oranında negatif katkı yapacak. Toplam yatırımlarda özel sektörün katkısı yüzde 6.1, kamunun katkısı eksi 2.3 olacak. 

Tasarıda, Hazine’nin üstlenebileceği kamu kurum ve kuruluşlarının dış borçları limiti ile kamu özel ortaklığıyla yapılacak projelerde verilebilecek taahhüt miktarı üçer milyar ABD Doları olarak korundu. 

Bütçe tahmin raporuna göre 2015’te Türkiye GSYH’si cari fiyatlarla 1 trilyon 944 milyar TL’ye ulaşacak. Özel sektör 313,7 milyar TL yatırım yapacak. Genel yönetim toplam bütçe gideri 464 milyar 163 milyon TL, geliri de 442 milyar 586 milyon TL olacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap