14 °C

ABD'de yeni sağlık sigortası tasarısı oylaması bugüne ertelendi

ABD'de oylama tarihi bugüne ertelenen yeni sağlık sigortası tasarısında değişiklik yapılması bekleniyor. Trump, bu hamleyle bazı muhalif Cumhuriyetçi vekilleri ikna etmeyi hedefliyor.

ABD'de yeni sağlık sigortası tasarısı oylaması bugüne ertelendi

Cumhuriyetçilerin yeni sağlık sigortası tasarısı için ABD Temsilciler Meclisi'nde yapılması beklenen "Amerikan Sağlık Hizmetleri Yasası" (AHCA) tasarısı oylaması bugüne ertelendi.

Eski Başkan Barack Obama'nın kamuoyunda Obamacare olarak bilinen sağlık sigortası reformunun yerine geçmesi hedeflenen AHCA oylamasının "hayır" oylarının baskın çıkacağı endişesiyle ertelenmek zorunda kalındığı belirtildi.

Bu durum, ABD Başkanı Donald Trump Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan'ın aralıksız sürdürdükleri ikna turlarının başarısız olduğu anlamına geliyor.

Öte yandan bugün Meclis'e gelecek olay oylamanın daha fazla destek görmek için revize edildiği biliniyor. 435 üyeli Temsilciler Meclisi'nde buluan 237 Cumhuriyetçi üyeden yaklaşık 30'u American Health Care Act olarak bilinen tasarıya karşı çıkıyor. Yapılacak revizyon ile karşı çıkan Cumhuriyetçi üye sayısının 22'nin altına indirilmesi hedefleniyor.

Dolar 3,63 seviyesine çıktıDolar 3,63 seviyesine çıktı

Ryan, basın toplantısını iki kez erteledi

Nitekim, Cumhuriyetçi Paul Ryan bizzat hazırladığı yasa tasarısı için düzenleyeceği basın toplantısını ikinci kez erteledi.

Başlangıçta, Washington yerel saatiyle 11.30'da yapılması beklenen basın toplantısı önce 15.30'a ertelenmişti. Ryan'ın ofisinden saatler 15.30'a yaklaşırken yapılan açıklamada basın toplantısının ikinci bir habere kadar ertelendiği duyuruldu.

"B planımız yok"

Bu arada, Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sean Spicer, günlük basın brifinginde, Trump yönetiminin yeni sağlık sigortasına ilişkin yasa tasarısının Temsilciler Meclisi'nden geçmemesi halinde herhangi bir B planının olmadığını söyledi. 

Spicer'ın oylamanın ertelendiği haberlerinden kısa süre önce gerçekleşen brifing süresince, tasarının Kongre'den geçeceğini savunmaya devam etmesi dikkati çekti. 

Küresel piyasalar ABD'deki oylamayı bekliyorKüresel piyasalar ABD'deki oylamayı bekliyor

Olumsuz izlenim bıraktı

Uzmanlar, tasarı oylamasının ertelenmesinin hükümet üzerinde olumsuz izlenim bıraktığını ifade ederken, ABD Başkanı Donald Trump'ın gelecek aylarda geçirmek istediği ve piyasalar tarafından da yakından izlenen vergi reformu yasasının da tehlikeye girdiğine dikkati çekiyor.

Tasarının geçmesi için 216 "evet" oyu gerekiyor

Trump yönetimince büyük önem taşıyan tasarının, 237 Cumhuriyetçi ve 193 Demokrat vekilin bulunduğu Temsilciler Meclisi'nden geçebilmesi için 216 "evet" oyu gerekiyor.

Demokratların topyekun karşı çıktığı tasarıya 27 ya da 28 Cumhuriyetçi vekilin de muhalefet etme ihtimalinin tasarının bu haliyle geçmesini imkansızlaştırdığı belirtiliyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.