Avrupa, anlaşma umudunu yitiriyor

Anlaşmalı Brexit için "çok iyimser değilim" diyen Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, "Çünkü İngiltere parlamentosundaki her oylamada bir şey aleyhine çoğunluk oluyor, ancak hiçbir oylamada lehte çoğunluk olmuyor" ifadelerini kullandı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden anlaşmayla ayrılma ihtimali konusunda "çok iyimser olmadığını" belirterek, İngiltere'nin düzenli bir şekilde AB'den ayrılmamasının ekonomik açıdan maliyetli olacağı uyarısında bulundu.

İngiltere Başbakanı Theresa May ile dün Brüksel'de bir araya gelen Juncker, "Eğer anlaşma yapılmazsa ve bu ihtimali göz ardı edemem, bunun İngiltere ve kıta üzerinde korkunç ekonomik ve sosyal sonuçları olacak, bu yüzden en kötüsünden kaçınılabilecek şekilde çaba harcıyorum. Ama konuyla ilgili çok iyimser değilim" dedi.

Juncker, Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi'nin genel kuruluna yaptığı açıklamada, "Çünkü İngiltere parlamentosundaki her oylamada bir şey aleyhine çoğunluk oluyor, ancak hiçbir oylamada lehte çoğunluk olmuyor" diye konuştu.