8 °C

Bankalardan 'genel kurul' açıklaması

Vakıfbank ve Halkbank, CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke'nin kamu bankalarının genel kurul toplantılarını referandum sonrasına ertelenmesine ilişkin iddiaları üzerine açıklama yaptı.

Bankalardan 'genel kurul' açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, dün yaptığı açıklama ile genel kurullarda 2016 yılına ait faaliyet raporu, Sayıştay raporu, denetim raporu ve finansal tablolar ile kar-zarar durumlarının ilan edileceğini, banka yönetimlerinin ve yöneticilerinin 2016 yılı içinde yaptığı bütün işlemlerin yasalara ve tüzüklere uygun olup olmadığının oylanacağını hatırlatarak; kamu bankalarının yasal olarak mart sonuna kadar yapmak zorunda olduğu genel kurulları, referandum sonrasına ertelendiğini söylemişti.

Konuyla ilgili Vakıfbank ve Halkbank'tan yapılan açıklamada, erteleme kararlarının mevzuata uygun olduğu vurgulanarak, bankaların başarılı finansal durumlarına dikkat çekildi.

VakıfBank'tan KAP'a yapılan açıklama şöyle;
Bugün bazı haber sitelerinde yayımlanan "Kamu bankaları" başlıklı yazıda yer alan açıklamalar gerçeği yansıtmadığı gibi kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı niteliktedir.

Bankamız Yönetim Kurulunun ana hissedarımızın talebi doğrultusunda 16 Mart 2017 tarihinde almış olduğu karar ile daha önce 30 Mart 2017 Perşembe günü saat 10.00'da yapılacağı ilan edilen 2016 yılı hesap dönemine ait 63. Olağan Genel Kurul Toplantısının aynı gündem maddeleri ile 4 Mayıs 2017 tarihinde yapılması kararlaştırılmıştır. Olağan Genel Kurul ilanı, yeni toplantı tarihini ve aynı gündemi ihtiva edecek şekilde 16 Mart 2017 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) ve Bankamız internet sitesinde, 23 Mart 2017 tarihinde Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nde, 27 Mart 2017 tarihinde ise 2 adet ulusal gazetede yayımlanarak yatırımcılar ve kamuoyu mevzuata uygun olarak bilgilendirilmiştir. Ayrıca, 20 Şubat 2017 tarihinde tam denetimden geçmiş Bankamız finansal raporları; 8 Mart 2017 tarihinde ise 2016 yılına ait yönetim kurulu faaliyet raporu, bağımsız denetçi raporu ile denetim kurulu raporları yatırımcılarımız ve kamuoyuna sunulmuştur.

20 Şubat 2017 tarihinde KAP'ta yayımlanan 2016 yılı faaliyet dönemine ait bağımsız denetçi raporunda; Bankamız finansal tabloları ve finansal performansının Bankacılık Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu hükümlerine uygun olduğu ifade edilmiştir. Bankamızın tüm ana kalemleri bazında finansal sonuçları gerek sektör ortalamaları gerekse beklentilerin üzerinde başarılı bir performans göstermiştir. 2017 yılbaşından bugüne kadar Bankamız hisse senedinin Bankacılık sektör endeksinin üzerindeki performansı da başarılı finansal sonuçların yatırımcılarımız tarafından teyit edildiğini vurgulamaktadır.

HalkBank'tan KAP'a yapılan açıklama şöyle;
Bugün bazı haber sitelerinde yayımlanan "Kamu bankaları" başlıklı yazıda yer alan açıklamalar gerçeği yansıtmadığı gibi kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı niteliktedir.

Bankamızca 2016 yılına ait yıllık Olağan Genel Kurul Toplantısı'nın 30.03.2017 tarihi yerine aynı gündem maddeleriyle 04.05.2017 tarihinde yapılması kararlaştırılmıştır. Olağan Genel Kurul ilanı, yeni toplantı tarihini ve aynı gündemi ihtiva edecek şekilde 20.03.2017 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) ve Bankamız internet sitesinde, 22.03.2017 tarihinde de Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nde ve 2 adet ulusal gazetede yayımlanarak yatırımcılar ve kamuoyu bilgilendirilmiştir. Ayrıca, 03.03.2017 tarihinden itibaren de 2016 yılına ait yönetim kurulu faaliyet raporu, bağımsız denetim kuruluşu raporu, finansal tablo ve dipnotları ile denetim kurulu raporu yatırımcılar ve kamuoyunun inceleme ve değerlendirmelerine sunulmuştur.

13.02.2017 tarihinde KAP'ta yayımlanan 2016 yılı faaliyet dönemine ait bağımsız denetim raporunun görüş kısmında Bankamız finansal tabloları ve finansal performansının Bankacılık Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu hükümlerine uygun olduğu belirtilmiştir. Bankamızın başta aktif, kredi, mevduat ve karlılık olmak üzere 2016 yılı finansal gelişimi sektör ortalamasının üzerinde olup Bankamız 2016 yılı faaliyet döneminde başarılı performans sergilemiştir.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.