2 °C

Beklenti altında kalan veri, moral verdi!

ABD'den gelen tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında kalması ve bu nedenle de tahvil alım programının erken sona ermeyeceği beklentisi risk iştahını artırdı.

Beklenti altında kalan veri, moral verdi!

İSTANBUL - BIST-100 endeksi ABD'den gelen tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında kalması ve bu nedenle ABD'nin tahvil alım programının erken sona ermeyeceği beklentisiyle yüzde 0.86 yükseldi.

Tahvil alım programının erken sona ermeyeceği beklentisinin gelişmekte olan ülkeler için olumlu algılanması ve bu ülkelere para girişi olacağı algısıyla endeks günü 74,032.75 puandan tamamladı.

ABD'de tarım dışı istihdamın beklentilerin altında artması sonrası dolar 1,93''ün altına indi. Serbest piyasada dolar 1,9340 liradan, euro 2,5660 liradan günü tamamladı.

Tahvil-bono piyasasında 13 Mayıs 2015 itfalı gösterge tahvil spot kapanışını yüzde 9 seviyesinden gerçekleştirdi. Gösterge faiz perşembe spot kapanışını yüzde 8.94 seviyesinden yapmıştı. 8 Mart 2023 itfalı 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi ise yüzde 9.19 seviyesinde yer aldı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.