15 °C

Borsa güne hafif düşüşle başladı

TL’nin değer kazanması ile önemli bir ralli yakalayan borsa yeni güne hafif ekside başladı. Beyaz eşya sektöründe ÖTV'nin sıfırlanması sonrasında Arçelik ve Vestel gibi şirketler güne yükselişle başladı.

Borsa güne hafif düşüşle başladı

Yükseliş serisini üst üste 6'ncı işlem gününe taşıyan Borsa İstanbul (BIST) 100 endeksi, dün günü yüzde 0,63 yükselişle 87.394 puandan tamamlamıştı.

Bu sabah itibariyle pozitif seyrini sürdüren endeks, güne 51 puan düşüşle 87.343 puandan başladı. Açılış itibariyle hisse senetleri 0,06 ortalama yüzde oranında değer kaybetti.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksi için 87.500 ve 88.600 seviyelerinin direnç, 85.500 seviyesinin destek konumunda olduğunu belirtiyor.

Beyaz eşya ve mobilya şirketleri ayrıştı

Bakanlar Kurulu kararıyla beyaz eşyada ÖTV, mobilyada KDV için yeni düzenlemeye gidildi. Resmi gazetede yer alan karara göre, beyaz eşyada nisan ayına kadar ÖTV oranı yüzde 7 yerine yüzde "0" olarak uygulanacak. Aynı şekilde mobilya ürünlerinde KDV oranı ise yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak belirlendi.

Karardan sonra Arçelik'te ilk işlemler yüzde 3,21 artışla 23,80'den; Vestel'de ilk işlemler yüzde 1,66 artışla 6,72'den; Yataş'ta ilk işlemler yüzde 0,33 artışla 6'dan gerçekleşti.

Saat 12:07 itibariyle borsa yatay seyrini sürdürürken, hisselerde de açılış rakamlarına yakın hareket devam ediyor. 

ABD verisi bekleniyor

Yurt içinde açıklanan enflasyondan beklentilerin üzerinde gelmesi piyasaların moralini bozarken, bugün ABD tarım dışı istihdam verisi piyasaların odak noktasında olacak. Aralık ayında 156 bin artan tarım dışı istihdam oranının ocak ayında 175 bin artmış olması ve işsizlik oranının da yüzde 4.7 ile dokuz yılın en düşük seviyelerinin yakınında kalması bekleniyor.

Beyaz eşyada ÖTV, Nisan ayına kadar sıfırlandıBeyaz eşyada ÖTV, Nisan ayına kadar sıfırlandı

 

Dolar güne sınırlı artışla başladıDolar güne sınırlı artışla başladı

 

Enflasyon, ocak ayında beklentileri aştıEnflasyon, ocak ayında beklentileri aştı

 

Çin'in hamlesi piyasaları karıştırdıÇin'in hamlesi piyasaları karıştırdı

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap