9 °C

Borsa günü düşüşle tamamladı

Endeks, günü önceki kapanışa göre 555,60 puanlık düşüşle 81.943,42 puandan tamamladı.

Borsa günü düşüşle tamamladı

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, günü önceki kapanışa göre 555,60 puanlık düşüşle 81.943,42 puandan tamamladı. 

BIST 100 endeksi, dünkü kapanışına göre yüzde 0,67 değer kaybetti, toplam işlem hacmi 3,6 milyar lira olarak gerçekleşti. Gün sonunda bankacılık endeksi yüzde 0,25, holding endeksi yüzde 0,97 düşüş kaydetti. 

Güne küresel piyasalara bağlı olarak düşüşle başlayan BIST 100 endeksi, öğleden sonra ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle kayıplarını artırarak en düşük 81.623 puanı gördü.  

Analistler, ABD'de istihdam piyasası ve ücretlerdeki iyileşmenin devam etmesi halinde Fed'in yıl içinde faiz artırımına gitmesinin hala masada olduğunu belirtiyor. Bu durumun doların diğer para birimlerine karşı güçlenmeye devam etmesini sağladığını kaydeden analistler, dolar/TL'deki yukarı yönlü hareketlerin endeks üzerinde etkili olduğunu aktarıyor. 

Analistler, gelecek hafta yurt içinde 7 Haziran Pazar günü yapılacak genel seçimlerin yanı sıra ilk çeyrek büyüme, nisan ayı sanayi üretimi ve ödemeler dengesi verilerinin, yurt dışında ise Yunanistan ile gelişmeler, ABD'de ve Avrupa'da açıklanacak verilerin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını dile getiriyor. 

Endekste teknik olarak 81.500 seviyesinin destek olarak izleneceğini ifade eden analistler, yukarı yönlü hareketlerde ise 82.500'ün direnç konumunda olacağını tahmin ediyor. 

AA Finans "Sanayi Üretimi Beklenti Anketi"ne katılan ekonomistler, nisan ayında arındırılmamış sanayi üretim endeksinin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3 artmasını bekliyor. Ekonomistlerin söz konusu ay için sanayi üretimi endeksi beklentileri yüzde 2,3 ve yüzde 3,9 aralığında yer aldı. 

Ekonomistler nisan ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,5, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin yüzde 0,1 artmasını tahmin ediyor. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap