10 °C

Borsa haftaya hızlı girdi

Yurtiçi piyasalar, ABD tahvil faizlerindeki hafif gerileme sonrası yeni haftaya olumlu bir başlangıç yaptı.

Borsa haftaya hızlı girdi

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 0,86 yükselişle 74.999,68 puandan başladı.

Açılışta, BIST 100 endeksi 636,23 puan artarken, bankacılık endeksi yüzde 1,02, holding endeksi yüzde 0,69 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,49 ile tekstil ve deri, en çok gerileyen ise yüzde 0,51 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı oldu.

BIST 100 endeksi, cuma günü 74.000 puanın altını test etmesinin ardından gelen tepki alımlarıyla yükselişe geçerek, günü yüzde 0,23 artışla 74.363,45 puandan tamamlamıştı.

Analistler, geçen hafta BIST 100'ün genel olarak düşüş eğiliminde hareket etse de teknik görünüm açısından önemli olan 74.000 desteğinin çalıştığına dikkati çekerek, 75.500 ve 76.300 seviyelerinin direnç konumuna geldiğini kaydetti.

Bugün yurt içinde ekonomi güven endeksi, yurt dışında ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin açıklamalarının takip edileceğini belirten analistler, yarın ABD büyüme verileri ile hareketlenecek veri takviminin hafta boyunca piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını bildirdi.

ABD'de Donald Trump'ın başkanlığa seçilmesinin ardından ABD ekonomik büyümesinin ve enflasyonunun daha hızlı artacağı beklentileriyle beraber yükselen dolar ve ABD tahvil faizlerinin bu yükselişe bir ara vermeleri sonucu küresel hisse piyasalarında bugün yükseliş görülüyor.

Dolar haftaya düşüşle başladıDolar haftaya düşüşle başladı

 

Küresel piyasalar kritik haftaya sakin başladıKüresel piyasalar kritik haftaya sakin başladı

 

Dış borsalarda son durum

Asya borsaları Donald Trump başkanlığında ABD'de enflasyonun yükseleceği beklentisiyle dolara ve ABD hisse senetlerine yönelik artan talebin güç kaybetmesine paralel olarak yükseldi.

ABD'de Trump'ın başkan seçilmesinin ardından Hazine tahvil faizleri yükselirken, Asya hisse senedi piyasaları paranın Asya varlıklarından çıkarak, getirileri yükselen ABD varlıklarına yöneleceği beklentisiyle geriliyordu.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsaları endeksi bugün Hong Kong ve Tayvan öncülüğünde yüzde 0.5 yükseldi.

Trump'ın uygulayacağı politikaların ABD şirketlerinin kârlarını artıracağı beklentisiyle bu ay uzun zamandır görülmeyen güçlü bir performans gösteren ABD hisse senedi piyasalarında vadeli endeks işlemleri bugün yüzde 0.3 ekside bulunuyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.