9 °C

Küresel piyasalar kritik haftaya sakin başladı

Küresel piyasaların yoğun haber ve veri takvimi ile yön bulmasını beklediği yeni haftaya Asya'da sakin bir seyirle başlandı.

Küresel piyasalar kritik haftaya sakin başladı

Küresel piyasalar, bu hafta İtalya'da referandum, ABD'de büyüme ve tarım dışı istihdam verileri, ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin açıklamaları ile yurt içinde kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in değerlendirmesini takip edecek.

Asya piyasalarında, yoğun veri ve haber gündeminin etkili olacağı haftanın ilk işlem gününde sakin bir seyir izlenirken, dolar endeksi yüzde 0,7 değer kaybetti, Brent petrolün varil fiyatı ise yüzde 1,1 yükseldi. Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,2 azalırken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,6, Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 0,9 yükseldi. Şanghay bileşik endeksi bugünkü artışıyla ocak ayından beri gördüğü en yüksek seviyeye çıkmış oldu.

Borsa haftaya hızlı girdiBorsa haftaya hızlı girdi

 

Dolar haftaya düşüşle başladıDolar haftaya düşüşle başladı

 

ABD'de başkanlık seçimini Donald Trump'ın kazanmasının ardından açıklanan makroekonomik verilerin beklentilerden iyi gelmesi, Fed'in aralık ayında faiz artıracağı beklentilerini yükseltirken, New York borsası yükselişine geçen hafta da devam etti. Cuma günü Dow Jones endeksi yüzde 0,36 artışla kapanış rekorunu 19.152 puana taşırken, haftalık bazda ise yatırımcısına yüzde 1,51 kazandırdı.

Avrupa tarafında, bu hafta cuma günü gerçekleştirilecek referandum nedeniyle piyasaların odak noktasının İtalya olacağı ifade ediliyor. İtalya'da, 4 Aralık 2016'da kritik anayasa reformlarının oylanacağı referandumda sonucun "evet" olması durumunda senatonun yetkileri azaltılacak ve merkezi hükümetin otoritesi güçlendirilecek. "Hayır" sonucunun çıkması durumunda ise Başbakan Matteo Renzi'nin istifası ve olası erken seçim sonucunda AB karşıtı söylemleriyle gündeme gelen 5 Yıldız Hareketi'nin iktidara gelebileceği beklentileri piyasalarda tedirginliğe neden oluyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.