31 °C

Dış borsalar yükselişte

Küresel piyasalar, Yunanistan ve Çin'den gelen olumlu haberlerle birlikte pozitif bir seyir izliyor.

Dış borsalar yükselişte

Dünya borsaları ve euro, yatırımcıların son dönemlerde Çin borsalarında görülen volatilitenin ardından gerçekleşen güçlenmeyle ve Yunanistan'ın dün geç saatlerde yaptığı yeni reform planı önerisinin haftasonu bir anlaşmanın gerçekleşeceğine dair umutları artırmasıyla beraber yükseldi. 

ABD

ABD'de dün açıklanan haftalık işsizlik başvurularının şubat ayından beri gördüğü en yüksek seviyeye çıkmasının ardından dolar endeksi dar bant içindeki dalgalı seyrini devam ettirirken, pay piyasalarında sınırlı da olsa yükselişler görüldü. 

Dün ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri yüzde 2,20'den yüzde 2,30'a yükselirken, Dow Jones endeksi yüzde 0,19, S&P 500 endeksi yüzde 0,23 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,26 değer kazandı. Analistler, haftanın son işlem gününde veri trafiğinin zayıf olması nedeniyle iç dinamiklerin öne çıkacağını ve Yunanistan ile ilgili gelişmelerin takip edileceğini belirtiyor. 

Avrupa

Avrupa tarafında, Yunanistan ile ilgili gelişmeler piyasaların odak noktasında olmaya devam ederken, dün pay piyasalarında yüzde 2'yi aşan yükselişler dikkati çekti. Dün akşam yapılan açıklamada Avro Grubu'nun Yunanistan'ın yeni reform programı teklifini aldığı belirtilirken, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin liderlerinin pazar günü Yunanistan'ın durumunu değerlendirmek üzere bir araya gelecekleri ifade edildi. Ayrıca Yunan hükümetinin sunduğu ekonomik reform programının bugün Yunanistan Parlamentosu'nda oylanması bekleniyor. Analistler, Yunanistan ile kreditörlerin anlaşabileceği beklentisinin artması ile avro/dolar paritesinin 1,1120 sınırına kadar yükseldiğini, pay piyasalarının da güne yükselişle başlamasının beklendiğini kaydediyor. 

Asya

Asya tarafında özellikle Çin'de sermaye piyasalarına yönelik alınan ortak satışlarını sınırlayıcı tedbirlerin ardından Şanghay endeksinin hızlı yükselişi ikinci güne taşındı. Shanghai bileşik endeksi yüzde 3.7 yükselirken, CSI 300 endeksi yüzde 4.4 tırmanış gerçekleştirdi.     

Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi erken saatlerdeki kazançlarını daha da genişleterek yüzde 1.2'lik artış göstermesine rağmen haftalık bazda yüzde 4'ün üzerinde kayba doğru gidiyor. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap