11 °C

Dolar, 2,6488'e çıkarak yeni rekor kırdı

Dolar, Türk Lirası karşısında küresel piyasalardaki bozulma ile 2,6488'e çıkarak rekor tazeledi.

Dolar, 2,6488'e çıkarak yeni rekor kırdı

Dolar/TL küresel piyasalarda doların geniş bantta değer kazanması ile 2.6488 ile yeni tarihi zirveye yükselirken, kısa vadeli döviz finansmanına en çok ihtiyaç duyan para birimlerinden olan TL'deki değer kaybı benzer ülkelere göre daha belirgin oldu.

TL'deki değer kaybı nedeniyle gösterge iki ve on yıllık tahvil getirileri de 20-30 baz puan yükseldi.

Dolar endeksinin art arda uzun yılların yeni zirvelerini test etmesiyle TL bugün dolar karşısında TSİ 1656 itibarıyla yüzde 2 değer kaybederken, diğer gelişmekte olan para birimlerinde kayıp yüzde 1.6 civarında yer aldı.

Societe Generale Stratejisti Bernd Berg, TL'deki değer kaybı için, "Piyasada şu an gördüğümüz bir dolar hareketi. Hedge fonlar kadar gerçek para hareketlerinden de muazzam bir dolar talebi görüyoruz. Dolar her bir para birimine karşı değer kazanıyor ancak kısa vadeli finansmana en çok ihtiyaç duyan para birimleri en çok değer kaybını yaşıyor" dedi.

Bankacılar, Çin para birimi yuanda günlük işlem bandının yüzde 2'den yüzde 3'e çıkartılabileceğine ilişkin söylentilerin de küresel piyasalarda satış baskısı yarattığını belirttiler.

Bir bankanın döviz masası müdürü, "Çin'in kur bandını açacağı dedikodusu var. O yüzden tüm gelişmekte olan piyasalarda satış baskısı yaşanıyor. Türkiye özelinde bir durum yok. İşlem hacmi düşük, o yüzden TL'deki etki bir miktar daha fazla hissedildi" dedi.

Güne 2.60'ın altında başlayan dolar/TL, 2.6488'e kadar yükseldikten sonra TSİ 17:15'te 2.6291/2.6326 seviyesinde işlem gördü.

Haftaya TCMB ve Fitch bekleniyor

Önümüzdeki hafta iki önemli gündem maddesi ise kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in olası not değerlendirmesi ile Merkez Bankası'nın (TCMB) Salı günü açıklayacağı faiz kararı olacak.

TCMB'nin üst üste gerçekleştirdiği iki indirimin ardından TL'deki değer kaybının bu ay faiz indirimlerine yer tanımaması bekleniyor. Reuters'ın toplam 21 katılımcı ile gerçekleştirdiği ankette 20 katılımcı TCMB'nin Mart ayında politika faizinde indirime gitmeyeceğini, bir katılımcı ise politika faizinde 25 baz puanlık indirim olacağını öngörüyor. 

Fitch'in değerlendirmesini ise 20 Mart Cuma günü piyasa kapanışı öncesi ya da sonrasında açıklaması bekleniyor.

Faiz sert yükseldi

Öte yandan TL'deki değer kaybı nedeniyle gösterge iki ve on yıllık tahvil getirileri de 20-30 baz puan civarında yükseldi. Bankacılar TL'deki değer kaybının enflasyona yükseliş olarak yansıyabileceği endişesi ve küresel piyasalardaki sert satış baskısının faizdeki yükselişin ana nedenleri olduğunu belirttiler.

İki yıllık gösterge olan 16 Kasım 2016 itfalı tahvilinde, dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 8.78 valörde son işlem yüzde 8.80 seviyesinden gerçekleşti. Bugün spot kapanış yüzde 8.85 olurken, valörde son işlem yüzde 8.92 oldu.

10 yıllık 24 Temmuz 2024 itfalı gösterge tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 8.22 valörde son işlem ise yüzde 8.32 oldu. Bugün spot kapanış yüzde 8.38 olurken valörde son işlem yüzde 8.51 oldu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.