Dolar 6 haftanın zirvesini gördü

Dolar/TL bankalararası piyasada 2,3832 ile son 6 haftanın en yüksek seviyesini gördü.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Dolar Türk Lirası karşısındaki değerlenişine devam ediyor. Dolar/TL sabah 2,36'nın üzerine çıkarken, kur  gün içerisinde 2,38'in üzerini test etti. Dolar Türk Lirası karşısında 2,3805'e kadar yükseldi. Bu aralık ortasından bu yana görülen en yüksek seviye.  

TCMB'nin önümüzdeki hafta ara PPK ile faiz indirimi yapılabileceğine ilişkin açıklamaları öncesi dün 2.35 civarında işlem gören, açıklamalarla 2.3707'ye kadar yükseldi ve dolar/TL günü 2.36 civarında tamamladı. Merkez Bankası'nın erken bir faiz indirimine gidebileceği sinyali vermesi TL'nin baskı altında kalmasına neden olurken, piyasada bugün sonra erecek ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı öncesi küresel gelişmeler takip edilecek.

Bankacılar Fed öncesi paritedeki hareketlerin yakından izleneceğini belirttiler. Fed'in bugünkü açıklamalarında faiz artışının daha ileri bir tarihte başlatabileceği sinyalini vereceği yönündeki beklentiler ise doların dün değer kaybetmesine neden oldu. Geçen yılın ortasından bu yana yaklaşık yüzde 18 yükselen dolar endeksi dün Ekim ayı başından bu yana en sert düşüşü kaydederek 94.1 düzeyine geriledi. Endeks bu hareketle Cuma günü gördüğü 11 yılın zirvesi olan 95.481'den de uzaklaşmış oldu.    

Bu konularda ilginizi çekebilir