7 °C

Dolar, ABD verileriyle sert düştü

Dolar kuru, ABD'de perakende satışlarının haziran ayında azalması ve enflasyonun beklentileri karşılayamaması sonrasında sert bir düşüş göstererek 3.5344 seviyesine kadar düştü.

Dolar, ABD verileriyle sert düştü

DÜNYA Online

Güne  3.57 seviyelerinden başlayan ve sonrasında 3.56 seviyelerinde dengelenme çabasına giren dolar/TL, ABD perakende ve enflasyon verilerinin ardından sert bir düşüş göstererek 3.54 seviyesinin altına indi. 

Gün boyunca 3.56 - 3.57 aralığında hareket eden kur, saat 15:30'da açıklanan ABD'de perakende satışlarının ve enflasyonun beklentilerin aksine zayıf gelmesi sonrasında 3.5344 seviyesine kadar geri çekildi. Böylece dolar/TL'de iki haftanın en düşük seviyesi görüldü.

Borsa İstanbul'da ise pozitif hava daha da belirginleşti. 104.500 seviyelerinde hareket eden BİST 100 endeksi, 104.900 puana kadar çıktı. 

ABD Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, perakende satışlar yüzde 0,2 düştü. Piyasaların beklentisi de yüzde 0,1 artış olacağı yönündeydi. Mayıs ayında da revize verilerle yüzde 0,1 düşüş gerçekleşmişti.

Perakende satışlar, ABD'de ekonomik aktivitenin üçte ikisini oluşturduğu için ekonomiye yön verilirken yakından takip edilen veri konumunda bulunuyor.

Diğer taraftan, ABD'de haziran ayı enflasyonunda herhangi bir değişiklik olmadı. Beklentiler enflasyonun yüzde 0,01 oranında artacağı yönündeydi. 

ABD'de perakende satışlar haziranda da azaldıABD'de perakende satışlar haziranda da azaldı

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.