15 °C

Dolar, Powell öncesi yatay

Dolar kuru, Fed Başkanı Powell'ın konuşması öncesi yatay hareketle 3.79'un hemen altında.

Dolar, Powell öncesi yatay

Dolar/TL, Fed başkanı Powell'ın konuşmasının izleneceği güne yatay seyirle 3.79'un hemen altından başladı.

Saat 10:30'da dolar kuru 3.7880'de yer aldı. Aynı dakikalarda euro/TL yüzde 0,20 yükselişle 4.6725 seviyesinden işlem gördü.

10 yıllık ABD tahvil faizi geçen hafta perşembe günü 2.957'ye tırmandıktan sonra dün 2.831'e kadar geriledi. ABD tahvil getirilerinde yaşanan sert yükselişin ardından gelen düşüş doları baskı altında bırakıyor.

Geçtiğimiz hafta boyunca 90 direnci üzerine ataklar yapsa da bu seviyede tutunmayı başaramayan dolar endeksi 89.70'te yer alıyor.

Uzmanlar, Fed Başkanı Powell'ın enflasyona ilişkin vereceği mesajların doların güçlenmesine neden olabileceği görüşünde. Powell'ın konuşmasını saat 18:00'da yapması bekleniyor ancak konuşma metni saat 16:30'da yayımlanacak.

Öte yandan Fed Başkan Yardımcısı Randal Quarles, dün yaptığı konuşmada, ülke ekonomisinin sürdürülebilir şekilde daha hızlı büyümesinin Fed'in politika faizini yukarı itebileceğini söyledi.

Büyümenin sürdürülebilir şekilde hızlanmasının, doğal faiz oranını yukarı itebileceğine işaret eden Quarles, "Eğer doğal faiz oranı yükselirse Fed'in politika faizini parasal desteğin azaltılmasına devam etmek için artırması gerektirecektir. Bu faiz artırımlarının daha güçlü büyüme ve iyileşen ekonomik koşullardan kaynaklandığını ve ekonomiyi yavaşlatma niyeti taşımadığını vurgulamak önem arz ediyor" dedi.

Dolar, Powell'ı temkinli bekliyorDolar, Powell'ı temkinli bekliyor

Trump: Dünya Ticaret Örgütü bir felaketTrump: Dünya Ticaret Örgütü bir felaket

ABD'de teknoloji hisseleri ralli yaptıABD'de teknoloji hisseleri ralli yaptı

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.