31 °C

Dolar sakin seyrediyor

Jeopolitik riskler ve Fed beklentisiyle 3 haftadır sert yükselen kurda sakin seyir görülüyor

Dolar sakin seyrediyor

Kuzey Irak'taki gelişmelerin yarattığı jeopolitik risk ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Aralık'ta faiz artışı yapacağı beklentilerinin kuvvetlenmesi dolar/TL'yi 11 Eylül'deki 3.39'lu seviyelerden 3.59'a taşıdı.

Yaklaşık üç haftada yaşanan bu sert yükseliş ardından dün 3.5960 ile 12 Temmuz'dan beri en yüksek seviyeyi test eden kurda kar realizasyonu ve küresel piyasalardaki artan risk iştahına paralel bu seviyeden yönünü sınırlı aşağı çevirdi.

Dolar/TL dün 3.5960'a kadar yükseldikten sonra günü 3.56 civarında tamamlarken bu sabah da kurda anlamlı bir değişim görülmedi ve bu sabah dolar/TL 3.5614/3.5650 seviyesinde işlem gördü.

Sepet bazında TL aynı saatte 3.8779/3.8818, euro/TL ise 4.1941/4.1987 seviyesinde bulunuyor.

Bankacılar bugün iç ve dış piyasalarda yoğun veri gündeminin takip edileceğini üçüncü çeyreğin son işlem gününde İngiltere ikinci çeyrek büyüme, Euro bölgesi Eylül ayı öncü enflasyon, Ağustos ayı ABD kişisel gelirler, çekirdek PCE, Eylül ayı Chicago PMI ve Michigan tüketici güven endeksi verileri izlenecek.

İç piyasada ise 10:00'da TÜİK'in açıklayacağı Ağustos ayı resmi dış ticaret istatistikleri, 11:00'da Turizm Bakanlığı'nın açıklayacağı Ağustos ayı yabancı ziyaretçi sayısı, 12:00'da Hazine Müsteşarlığı tarafından açıklanacak ikinci çeyrek borç istatistikleri ve 17:30'da yine Hazine tarafından açıklanacak üç aylık iç borçlanma stratejisi takip edilecek.

Bankacılar, jeopolitik risklerin ve küresel piyasaların yakından izlendiğini son dönemde jeopolitik risklere yakınlığı nedeniyle gelişmekte olan ülke para birimlerinin de üzerinde değer kaybı yaşayan TL üzerindeki belirleyicilerin benzer gelişmeler olmayı sürdüreceğini belirttiler.

Küresel piyasalarda dolar yatırımcıların Trump yönetiminin vergi planlarına ve Fed'in para politikası görünümüne odaklanmalarıyla temel para birimleri karşısında dün gördüğü bir ayın zirvesinden geriledikten sonra yükseldi.

Doların başlıca altı temel para biriminden oluşan sepet karşısında seyrini izleyen endeks yüzde 0.1 artışla 93.155'e yükseldi ancak dün gördüğü 18 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesi olan 93.666'nın altında seyrediyor.

Dolar, Fed Başkanı Janet Yellen'in faizleri kademeli olarak artırmak gerektiğini vurgulamasının yanı sıra ABD vergi reformuna ilişkin beklentilerin canlanmasıyla haftalık bazda yüzde 1.1 yükselen endeks Aralık'tan bu yana en yüksek haftalık kazanımını kaydetmeye hazırlanıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap