17 °C

Dolar, yukarı yönlü hareketlendi

TCMB'nin faiz artıracağı beklentisiyle 6.33 seviyelerine kadar inen dolar/TL, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında hızlı bir yükseliş gerçekleştirdi.

Dolar, yukarı yönlü hareketlendi

Dolar, faiz kararının açıklanacağı kritik güne yatay seyirle başladı. Sabah ilk işlemlerde dolar/TL 6.3530 ve euro/TL 7.4020 seviyesinde bulunuyordu.

Kur, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TESK genel kurulunda yaptığı açıklamalar sonrasında yukarı yönlü hareketlendi ve 6.46 seviyesinin üzerine çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Özellikle faiz konusundaki hassasiyetim aynı, değişen bir şey yok. Merkez Bankası bağımsız ya dolayısıyla o kendi kararını kendi alır, ayrı. Yüzde 50'lere varan faiz oranları isteniyor. Bu gerçek ortadayken faiz denilen bu sömürü aracını kullanmaya asla aracı olamayız, vesile olamayız." dedi. 

Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında dolar, 6.4581 seviyesine kadar çıktıktan sonra saat 12:15'te yüzde 1,5 yükselişle 6.44 seviyesinde yer aldı. 7.51'e kadar çıkan euro/TL ise aynı dakikalarda 7.4850 seviyesindeydi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli mesajlarCumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli mesajlar

Merkez Bankası'nın (TCMB) bugün sonuçlanacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının piyasalarda son dönemdeki en önemli yön belirleyici kararlardan biri olması beklenirken bankanın TL'yi destekleyecek bir faiz artışı yapacağına yönelik kuvvetlenen beklentilerle dolar/TL'de düşüş sürüyor.

Bankacılar doların küresel zayıf seyrinin de TL'deki değer kazancında etkili olduğunu ancak esas belirleyicinin TCMB faiz kararına yönelik kuvvetlenen beklentilerden kaynaklandığına dikkat çektiler.

Piyasalar bugün TCMB'den kuvvetli bir politika tepkisi beklerken bankanın son açıklamasında yer alan "parasal duruş yeniden şekillendirilecektir" ifadesi ile politika bileşiminde değişiklik yaratacak başka bir adım görülüp görülmeyeceği de yakından takip ediliyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "TCMB'nin bugünkü faiz kararı TL'nin önümüzdeki dönem seyri için belki en büyük belirleyici olacak. Beklentilere bakınca 10 puana ulaşan artırım beklentileri görülüyor. Ancak bu seviyeleri gerçekçi bulmuyorum. Piyasadaki fiyatlamalara bakılırsa 200-250 baz puan altı bir adım ciddi derecede TL negatif algılanacaktır. Bunun ötesinde bir adım nötr/sınırlı pozitif, 400-500 puan üzeri bir adım ise TL'de yeni bir düşüş trendi yaratacaktır" dedi.

Bankacılar ayrıca TCMB'nin son açıklamasında yer alan 'parasal duruş yeniden şekillendirilecektir' ifadesinde belirtildiği üzere faiz kararı ötesinde başka adımlar da atılıp atılmayacağını izliyorlar.

TCMB eski Başkan Yardımcısı İbrahim Turhan Twitter'da, "Bugün PPK toplantısından güçlü bir faiz artırım kararı çıkacağını bekliyorum. 3 Eylül'deki enflasyon verisinin ardından alışılmış olmayan biçimde yapılan 'Eylül ayı PPK toplantısında parasal duruş yeniden şekillendirilecektir' duyurusunun tercümesi budur" değerlendirmesinde bulundu. Turhan, "Mevcut koşullarda 'güçlü faiz artırımı' 500 baz puana eşit ya da üzerinde olarak okunmalı. Ancak TCMB parasal sıkılaştırmanın etkilerini ve GSYH'da yaşanmakta olan dengelenmeyi gözlemlemek gerekçesiyle bu kararı iki toplantıya bölerek almayı da tercih edebilir" dedi.

Nefesler tutuldu; parasal duruş nasıl şekillenecek?Nefesler tutuldu; parasal duruş nasıl şekillenecek?

 

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap