7 °C

Dolarda Fed etkisi sürüyor

ABD Merkez Bankası Fed’in kritik toplantısı sonrasında küresel anlamda doların yükselişi devam ediyor.

Dolarda Fed etkisi sürüyor

ABD Merkez Bankası'nın bilanço küçültme kararı sonrası dolarda küresel değerlenmeye paralel yükselen kur bu sabah 3.53 civarında seyrederken, dış piyasalardaki gelişmeler izleniyor.

Dün akşam 3.5211/3.5221 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah 3.5280/3.5310 seviyesinde bulunuyor.

Dün aynı saatte 3.7230/3.7242 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.7296/3.7328, 3.9250/3.9260 seviyesindeki euro/TL ise 3.9310/3.9346 seviyesinde.

Fed önceki dün sonlanan iki günlük toplantısında faizleri bu yıl ikinci kez artırırken, elindeki tahvil miktarını da bu yıl içerisinde azaltmaya başlayacağını açıklayarak büyüyen ABD ekonomisi ve güçlenen istihdam piyasasına güven duyduğu sinyalini verdi.

Fed'in hemen ardından dün TCMB de faiz kararını açıkladı. TCMB beklendiği üzere kısa vadeli faizleri değiştirmezken, enflasyonda belirgin iyileşme sağlanana kadar sıkı duruşun sürdürüleceğini belirtti.

Karar TL varlıkları destekleyici bir unsur olarak değerlendirilse de gelişmekte olan piyasalardaki genel eğilimin etkisini azaltamadı. Piyasalar sıkı duruşunu koruyacağını belirten TCMB'nin likidite kompozisyonu ve ortalama fonlama maliyetinin nasıl şekilleneceğini izleyecek.

Fed 4.2 trilyon dolarlık Hazine tahvili ve mortgage destekli tahvil portföyünü azaltmak konusunda da ilk net çizelgeyi verdi. Bilançosunda normalleşmeye bu yıl başlayacak olan Fed, kademeli olarak hızını artıracak. Planda bilançonun toplamda ne kadar azaltılacağı konusunda net bir rakam verilmedi.

Dolar, ABD'den açıklanan ekonomik verilerin yatırımcılara Fed'in faiz artış planlarına sadık kalacağı umudunu vermesinin ardından Asya işlemlerinde yüksek seviyede seyrine devam etti.

Yurtiçinde bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmazken, yurtdışında saat 12:00'de Euro Bölgesi TÜFE, saat 15:30'da ABD yeni konut inşaatları ve inşaat ruhsatları, saat 17:00'de ise ABD Michigan tüketici güven endeksi açıklanacak.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.