Dolarda oynaklık devam ediyor

Dünden bu yanan oldukça hareketli olan dolar kurunda bugün 3.8720 seviyesi görüldü. Kurda "Fitch'in not indirimi" kararı fiyatlanıyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

TCMB'nin PPK'da aldığı kararların yeterli görülmemesi ve dün ortalama fonlama maliyetinde sınırlı yükselişe neden olan likidite adımları ardından yönünü yukarı çeviren dolar kuru Fitch'in not kararı öncesinde 3.87'nin üzerine çıktı. 

Benzer gelişmekte olan ülke para birimlerinden dün negatif ayrışan TL, dün dolar karşısında yüzde 2'ye yakın değer kaybetti.

Dün sabah 3.7825/3.7850 seviyesinde olan ve 3.8573'e kadar yükselen dolar/TL; bu sabah 3.8155/3.8170 seviyesinde güne başladı. 

Bir ara 3.8075'e kadar inen kur, yeniden yükselişe geçti ve 3.8720'ye kadar çıktı. Kurda piyasaların kapanış dakikalarında işlemler 3.8350 seviyesinden geçiyor.

Euro/TL ise 4.1050 seviyesinde hareket ediyor.

Gözler Fitch'te

Gündemin en önemli maddesi Fitch. Piyasada Türkiye'nin kredi notu değerlendirmesini 27 Ocak'ta (yarın) yayınlayabileceğini açıklayan ve Türkiye'ye yatırım yapılabilir notu veren tek kurum olan Fitch'in not indirimine gidebileceği bekleniyor.

Bir bankacı, "Piyasada bugün likidite adımları izlenmeye devam edilecek. Dün TCMB yüzde 9.25 seviyesinden fonlamayı yeterli gördü ancak kur bu seviyede değildi. Bugün BIST'te ne kadar vereceğini izleyeceğiz. Diğer taraftan piyasada yarın akşamki olası Fitch kararı bekleniyor ve bir not indirimi de fiyatlanıyor. Fitch kaynaklı baskının devam etmesini bekliyorum, bu çerçevede TCMB geç likidite penceresini kullandırsa bile dolar/TL 3.80 üzerinde kalmaya devam edebilir" dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem de bugün NTV’de katıldığı programda “Fitch'ten gelecek notun olumsuz olacağı beklentisi satın alınıyor, bir not indiriminin fiyatlandığını söyleyebiliriz” diye konuştu.

Dış borsalar zirve yaptıDış borsalar zirve yaptı

Borsa pozitif açıldıBorsa pozitif açıldı

 

Etiketler