8 °C

Dolarda tansiyon düşmüyor

Cuma günü yurt içinde artan siyasi riskle beraber 2.28 seviyesini aşan dolar kuru, bu sabah 2.34'ü geçti.

Dolarda tansiyon düşmüyor

Dolar/TL, hafta sonunda Gülen cemaatine yakınlığı ile bilinen medya kuruluşlarının merkezde yer aldığı operasyonun cemaat ile hükümet arasındaki gerilimi tırmandırması ve benzer operasyonların devam edeceği beklentisinin siyasi risk algısını artırmasıyla gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışarak Ocak sonundan beri ilk kez 2.34'ü aştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Gülen cemaatine yakın polis ve medya çalışanlarına yönelik 11 ilde eşzamanlı yürüttüğü soruşturma çerçevesinde haklarında gözaltı ve yakalama kararı bulunan 31 şüpheliden 27'si dün gözaltına alındı.

TL'deki değer kayıpları Cuma günü de olduğu gibi bugün de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları ile hızlandı.

Erdoğan, dün başlatılan ve Gülen cemaatine yakın polis ve medya çalışanlarına yönelik soruşturmaya ilişkin değerlendirmesinde "kirli odaklara boyun eğenlerin gereken cevabı aldığını ve almaya devam edeceğini" belirtirken; soruşturmayı eleştiren Avrupa Birliği'ne de sert tepki gösterdi.

Yıl sonu etkileri görülüyor

Bankacılar yıl sonunun yaklaşmış olması nedeniyle piyasadaki likiditenin azaldığını bunun sonucunda piyasa tepkilerinin olması gerektiğinden biraz daha sert yaşandığına da dikkat çektiler.

Sosyal medyada geçtiğimiz hafta "Fuat Avni" adlı adresten Gülen cemaatini destekleyen medyaya dönük bir operasyon olabileceği yönünde ortaya atılan iddialar ve hemen ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gülen cemaatine yönelik daha fazla adım atılabileceği sinyali vermesi piyasada baskı yaratarak, dolar/TL'nin 2.30 seviyesini aşmasına neden olmuştu.

Bu sabah güne 0830'da 2.2968/2.2989 seviyesinde başlayan ve Erdoğan'ın konuşmaya başlamasından önce 2.3260 seviyesinde işlem gören dolar/TL en yüksek 2.3424'ü test ettikten sonra piyasaların kapanış saatleri itibariyle 2.34 seviyesinde işlem gördü. Bu seviyeler ile diğer gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışan TL'deki değer kaybı yüzde 2'ye yaklaştı.

Piyasaların aradığı cevap!

"Piyasalar açısından bu aşamada sorulacak tek soru var: Arkası gelecek mi?" diyen Istanbul Analytics'den Atilla Yeşilada, "Eğer gelecekse, kötümser senaryoda zararları katlaması kaçınılmaz" dedi.

Yatırımcıların politik riske önem verdiğini ve ucuz petrolün TL cinsinden varlıkları sigorta etmeye yetmediğini belirten Yeşilada, "Eğer bir adım sonrasında mal varlıklarına el koyma ve Zaman-Samanyolu'nun kamulaştırılmasına gidilirse, AKP'ye muhalif duran veya AKP tarafından düşman sınıfında bilinen sermaye kesiminde telaş baş gösterecek" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.