Dolarda tarihi zirve: 2,6290

Dolar, Türk Lirası karşısında 2,6290'ı görerek tarihi zirvesini yeniledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Dolar art arda rekorlar kırmaya devam ediyor. 

Dolardaki küresel değer kazancı ve ekonomi yönetimine ilişkin endişelerle son bir haftadır sert satış baskısı altında kalan TL bugün dolardaki değer kazancının hafiflemesine karşın diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışarak değer kaybetmeye devam etti. 

TCMB üzerindeki siyasi baskının sürerek kurdaki artışın devam edeceği yönündeki yatırımcı algısı nedeniyle dolar/TL dün akşam saatlerinde de tarihi zirve seviyelerini yineledi. 

2,6290 ile tüm zamanların en yükseğine çıkarak rekorunu tazeleyen dolarda bu sabah ilk işlemler 2.62 seviyesinin hemen altında gerçekleşiyor. 

Analistler TL ve TL cinsi yatırım araçları üzerindeki baskının kısa sürede bitmeyeceğini öngörüyorlar. 

Merkez'in eli kolu bağlı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başta olmak üzere siyasilerden gelen faiz indirimi baskılarının TCMB'nin geçmişte benzer kur şoklarında kullandığı faiz artırımı seçeneğinin önünde büyük bir engel teşkil etmesinin TCMB'nin elindeki seçenekler sınırladığını belirtirken bankacılar bunun da satış baskısının ana nedenlerinden olduğunu söylüyorlar. 

Bir diğer taraftan ise ekonomi yönetiminden gelen farklı sesler piyasadaki stresin artmasına neden oluyor ve TL bütün bu endişelerle gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışıyor. 

TL dün dolar karşısında yüzde 1 değer kaybı ile gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en kötü performansı gösterirken bir çok gelişmekte olan para birimi dolar karışışında değer kazandı. 

TL'nin 2 aylık kaybı yüzde 10'u geçti

Yılbaşından bugüne dolar endeksi yaklaşık yüzde 6 yükselirken TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı ise yüzde 10'u aştı. 

Kurdaki yükseliş sepet bazında TL'nin önemli bir teknik destek olan ve Ocak 2014'ten en yüksek olan 2,72'yi aşmasıyla hızlandı. Sepet dün en yüksek 2,7242'ye kadar yükseldi.