6 °C

Dolar/TL 3.78'e çıktı

Doların geçen hafta gerilediği dip seviyelerden toparlanması TL'yi baskı altında bırakıyor; kur 3.78'e çıktı.

Dolar/TL 3.78'e çıktı

Türk lirası, dolar endeksindeki hafif toparlanma ve Suriye'ye ilişkin gelişmelerle baskı altında kalırken, güne alıcı başlayan borsaya satış geldi.

Dün 3.74-3.76 bandında hareketlerin görüldüğü dolar/TL yeni güne yukarı yön isteğini sürdürerek başladı. Kur saat 13:20'de 3.7800'de yer aldı. Aynı dakikalarda euro/TL 4.6655 seviyesinde.

Uzmanlar, her ne kadar dün Esad-PYD iddiaları TL üzerinde baskıya neden olmuş olsa da kur üzerinde yurt içi haber akışından ziyade doların küresel seyrinin etkili olduğunu belirtiyor.

Küresel piyasalarda dolar, dün başlıca para birimleri karşısında üç yılın dip seviyelerinin üzerinde tutunduktan sonra bugün hafif yukarı yönlü seyrediyor ancak ABD bütçe açığının artmasının ekonomiye zarar vereceği yönündeki endişelerin kuvvetlenmesiyle baskı altında bulunuyor. Dolar endeksi bugün, cuma günü gördüğü üç yılın dip seviyesi olan 88.25'in üzerinde 89.50'den işlem görüyor.

Diğer taraftan güne yüzde 0,35 artışla 116.286 puandan başlayan ve gün içinde en yüksek 116.412 seviyesini gören Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi sürekli müzayede işlemlerine verilen araya 115.967'den girdi.

Öte yandan bugün açıklanan verilere göre, şubat ayında tüketici güven endeksi yüzde 0,1 geriledi. Söz konusu dönemde en büyük değişim yüzde 1,9 azalışla tasarruf etme ihtimali endeksinde yaşandı. Yurt dışı üretici fiyat endeksi de ocakta aylık bazda yüzde 0,39 arttı. Bu dönemde en fazla yükseliş kok ve rafine petrol ürünlerinde, en fazla düşüş ise tütün ürünleri ve bilgisayarlar ile elektronikte gerçekleşti.

Fed ve ECB tutanakları bekleniyor

Analistler, yarın Fed, perşembe günü ECB toplantı tutanakları ve cuma günü piyasalar kapandıktan sonra açıklanması beklenen kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un Türkiye değerlendirmesi öncesi piyasalarda dalgalı bir seyir izlenebileceği uyarısında bulunuyor. Analistler, S&P'nin Türkiye'nin 'BB' kredi notu ve 'Negatif' görünümünde değişikliğe gitmesini beklemiyor.

Avrupa ekonomisinde görünümAvrupa ekonomisinde görünüm

Avrupa ve Asya'da borsalar gerilediAvrupa ve Asya'da borsalar geriledi

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.